Kilo Verememe Nedenleri

0
1688
Neden Kilo Veremiyorum
Görsel: sağlıklı kilo vermek

Kilo verememe nedenleri birden fazla olabilir. Siz de kilo verememekten şikâyet ediyorsanız; yalnız değilsiniz! Kilo verdikten sonra bir dönem boyunca vücudunuz duraksama yaşayabilir. İlk başta fazla çaba harcamadan kilo verebilirsiniz. Bununla birlikte kilo kaybı bir süre sonra yavaşlayabilir veya tamamen durabilir.

Pek çok insanın yaşadığı bu durum, zayıflama sürecinde motivasyon düşüklüğüne neden olabilir. Neden kilo veremiyorum diyorsanız; merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz! Kilo verememe nedenleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz.

Ne Yediğinizi Takip Etmiyor Olabilirsiniz

Kilo vermek istiyorsanız, diyet süresince farkındalık inanılmaz derecede önemlidir. Araştırmalar, beslenme düzeninizi takip etmenin kilo kaybına yardımcı olduğunu gösteriyor. Günlük olarak tükettiklerinizi not alabilir, yemeklerinizi fotoğraflayabilir ve her şeyi kontrol altında tutabilirsiniz.

Neden Kilo Veremiyorum Yemek

Yeterli Miktarda Protein Alıyor Musunuz?

Protein, kilo verme konusunda da baş tacı olan bir besin maddesidir. Günlük kalori alımınızın yüzde 25’i protein olursa, metabolizma hızınız artar ve daha faza kilo verebilirsiniz.

Yeterli protein almamak, kilo verememe nedenleri arasında yer alır. Protein ağırlıklı beslendiğiniz zaman, daha uzun süre tok kalabilir ve küçük porsiyonlarla yetinebilirsiniz.

Aşırı Yemek de Kilo Vermenizi Zorlaştırır!

Aşırı yeme, vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan çok daha fazlasını tüketmenizdir. Sağlıklı gıdalardan yeseniz bile her şeyin fazlasının zarar olabileceğini unutmamalısınız.

Kuru yemiş, fıstık ezmesi, bitter çikolata veya peynir gibi yiyecekler bile aşırı tüketildiğinde kilo vermenizi zorlaştıracaktır. Çünkü bir yiyecek sağlıklı olsa dahi, fazla miktarda tüketildiğinde kalori almaya devam edersiniz.

Tek bir hata uzun süreli diyet planınızı mahvedebileceği için fazla miktarda yiyecek tüketmemeye özen göstermeniz en doğrusudur.

Neden Kilo Veremiyorum Şeker

Hala Şeker Tüketiyorsanız Fazla Kilolarınızdan Kurtulmanız Zorlaşır

Kilo verememe nedenleri olarak şeker alımı da öne çıkar. Genel olarak kalori alımının büyük çoğunluğunu şekerli yiyecek ve içecekler oluşturur. Zayıflamaya karar verdiyseniz; şekerli yiyecek ve içecek tüketimini sınırlandırmalı ya da şekerden vazgeçmelisiniz.

Bir miktar şeker tüketip, diğer yiyeceklerden daha az tüketseniz bile, kalorileri telafi etmiş sayılmazsınız. Tüm şekerli gıda ve içeceklerden kaçınmak, mükemmel bir kilo verme stratejisidir.

Kaliteli Uyumaya Özen Göstermeniz Gerekir

İyi uyku, fiziksel ve zihinsel sağlığınızın yanı sıra kilo verme sürecinizi de etkileyen faktörlerden biridir. Yeterince uyumamak veya aşırı uyku, obezite için risk oluşturur. Kilo verme sürecinizi yavaşlatan sebeplerden biri de uyku düzeniniz ise her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde uyanmaya dikkat etmelisiniz.

Yeterince Su Tüketiyor Musunuz?

Kilo verememe nedenleri yeteri kadar su içmemekle de bağlantılıdır. Su içmek kilo vermenizi tetikleyen harika bir eylemdir. Yemek yemeden yarım saat önce bir bardak su tüketmeniz, daha küçük porsiyonlarla doymanızı sağlar.

Neden Kilo Veremiyorum Su

Ek olarak su; metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Kalorilere daha hızlı bir şekilde elveda demek için günde yeterince su içmelisiniz.

Beklentileriniz Gerçekçi Mi?

Kilo kaybetmek çoğunlukla uzun vadede gerçekleşir. Birçok insan nihai hedeflerine erişmeden önce sabrını kaybeder. İlk haftalarda hızlı bir şekilde zayıflamak mümkün olsa da, çok az insan haftada 1-2 kilodan daha fazlasını verebilir.

Bir başka önemli konu ise sağlıklı bir beslenme düzeni ve egzersizle ne kadar sürede kaç kilo vermeyi hedeflediğinizdir. Gerçek şu ki; kısa zamanda aşırı kilo vermeyi beklemek işleri zorlaştırabilir. Çünkü bu durum hem sağlıksızdır hem de bir süre sonra verdiğiniz kiloları geri alma ihtimali doğar. Bu nedenle gerçekçi hedefler belirleyip, spor yapmaya ve sağlıklı beslenmeye devam etmelisiniz. Böylece emin adımlarla hedefinize ulaşabilirsiniz.

Neden kilo veremiyorum diyenler için önemli bilgiler paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Kilo vermenizi zorlaştıran nedenleri tespit edip, hedeflediğiniz kiloya ulaşmanızı diliyoruz!