Koltuk Altı Botoksu İle Aşırı Terleme Sorununa Elveda Deyin!

0
1539
Aşırı terleme

Aşırı terleme özellikle yaz mevsiminde çok problemli olabilir. Sizde böyle bir problem yaşıyorsanız ve artık bundan kurtulmak istiyorsanız cevabı burada. Koltuk altında aşırı terleme sorunu pek çok kişinin kabusu haline gelebilir. Bu yazımızda, koltuk altında aşırı terlemeyi azaltan koltuk altı botoksu uygulaması hakkında bilgiler vereceğiz.

Aşırı terleme
Görsel: Aşırı terleme

Koltuk altı botoksu ile aşırı terleme sorununa çözüm:

Terleme karşıtı deodorant, stick, roll-on gibi ürünlerin kullanımı ile bu sorun giderilmeye çalışılsa da bunların hepsi geçici çözümlerdir ve söz konusu rahatsızlığı giderme konusunda etkili olmaz. Bu sorunun tedavisinde günümüzde yenilikçi bir uygulama olan koltuk altı botoks ile etkili sonuçlar elde edilmektedir ve hastalarda terleme sorununu çok büyük bir oranda azaltılır. Halihazırda tıpta pek çok alanda kullanılan botoks tekniği, koltuk altında terlemeye neden olan sempatik sinirlerin aşırı uyarılması sorununu giderdiğinden uzun süreli bir tedavi imkanı sunar. Aynı zamanda kolay uygulanabilir olması da hastalar açısından avantaj sağlar.

Terleme sorunuyla başa çıkmaya çalışan hastalarda öncelikle bu soruna zemin hazırlayan herhangi bir hastalığın olup olmadığını araştırılır. Hormonal bozukluklar veya tiroid bezine ilişkin hastalıklar yoğun terlemeye sebep olabilir. Böyle bir durum varsa öncelikle bunlara yönelik bir tedavi planının belirlenmesi gerekir. Bu gibi bir hastalık söz konusu değilse 18 yaşın üzerinde olan, hamilelik ve emzirme gibi bir durumu olmayan, herhangi bir sinir sistemi hastalığı bulunmayan tüm hastalarda bu tedavi güvenle uygulanabilir.

İşlem, koltuk altı bölgesi lokal anestezik kremle uyuşturularak başlanır. Bir süre bekledikten sonra koltuk altı tam olarak uyuşur ve hastalar herhangi bir ağrı veya acı hissetmeyecek hale geldiğinde işleme başlanır. Terleme sorununa yol açan koltuk altı bölgelerini tespit ettikten sonra ince uçlu özel iğneler yardımıyla söz konusu bölgelere botoks enjeksiyonu gerçekleştirilir. Genellikle 10 dakikayı aşmayan bu işlemin ardından hasta günlük yaşamına ve işine hemen dönebilir. 3 gün ile 1 hafta aralığında işlemin sonuçlarını almaya, 2. haftanın sonunda ise tam olarak istenilen sonuç elde edilir. Yaklaşık 15 günlük bu sürecin ardından terleme sorununun halen devam ettiği bölgeler varsa bu bölgelere yeniden enjeksiyon uygulanabilir.

Aşırı terleme
Görsel: Aşırı terleme

Koltuk altı botoks enjeksiyonu, vücudun diğer birçok bölgesine yapılan botoks enjeksiyonlarında olduğu gibi geçici bir etki sağlar. Koltuk altı botoks ile gerçekleştirilen terleme azaltıcı tedavide diğer botoks uygulamalarıyla aynı şekilde ortalama 6 aylık bir etki hedeflenir. Bu süre bazı kişilerde daha kısa bazı kişilerde ise daha uzun olabilir. Etki ortadan kalktığında hastalar işlemi yeniden yaptırabilir. Ayrıca günlük yaşamı zorlaştıran, hem bireyin kendisini hem de çevresindeki kişileri rahatsız eden terleme sorununu 10 dakika gibi kısa bir sürede azaltan bu yöntem hastaların yaşam kalitesini de belirgin biçimde artırır.

Koltuk altı botoksu, Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyada da kabul görmüş bir terleme azaltıcı tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkar. 2004 yılından bu yana FDA tarafından onaylı bir şekilde dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen bu uygulama terleme şikâyeti için günümüzde en etkili çözüm yolu olarak görülür.

Yüze uygulanabilen en sık 7 estetik işlemler:

1. Burun estetiği

Yüzün tam ortasında yer alması ve yüz şeklini en çok etkileyen organ olması dolayısı ile yüzde en sık yapılan estetik operasyon burun estetiği ameliyatıdır. Burunda büyüklük, eğrilik, sırtta kemer olması gibi şikayetler görülür. Yüz şekline uygun ve doğal bir burun oluşturmak esas amaçtır.

2. Kulak estetiği

Kulakta en sık görülen estetik sıkıntı kepçe kulak problemidir. Kulakları ameliyatla geriye doğru yaslayarak bu sorundan kurtulmak mümkündür. Ayrıca kulaktaki cup ear gibi bazı yapısal problemler de yine uygun estetik cerrahi operasyonlarla düzeltilebilir.

Aşırı terleme
Görsel: Aşırı terleme

3. Göz kapağı ameliyatı

Göz kapağında en çok gördüğümüz rahatsızlık üst göz kapağının düşük olmasıdır. Çoğunlukla yaş ilerledikçe ortaya çıkar. Kişiye hem yaşlı hem de yorgun bir görüntü verir. Ameliyatında üst göz kapağındaki fazla deriler alınarak gergin bir üst göz kapağı görüntüsü sağlanır. Alt göz kapağında ise genelde torbalanma görülür. Yine bu sorunun düzeltilmesi fazla deri ve torbalanmaya sebep olan yağ paketlerinin alınmasıyla yapılır.

4. Yüz germe

İleri yaşlarda yüz bölgesinde yaşa ve yer çekimine bağlı olarak sarkma ve kırışmalar meydana gelir. Gevşeyen derideki fazlalıkların alınarak yüz derisinin gergin hale getirilmesi yüz germe ameliyatı ile mümkün olur.

5. Yüze yağ enjeksiyonu

Bazen zayıflamaya bazen de yaşın ilerlemesine bağlı olarak deri altı yağ dokusu azalır. Böylece yüz derisi sarkık ve dalgalı görünür. Vücudun başka bölgelerinden alınan yağların yüze transferi ile yüz daha dolgun, yuvarlak ve canlı görünür.

Sağlıklı günler dileriz 😊