Sağlıklı Saçlar İyi Gelen 9 Mükemmel Besin

0
1645
saç

Sağlıklı saçlar, bir kadında en önemli unsurdur. Saçları düzleştirmek, kıvırcık yapmak, boyamak, doğal haline bırakmak kişinin kendisini iyi hissetmesini ve öz güvenini oluşturmasını sağlar. Çoğu kadın şampuan, saç kremi ve saç dökülmesini önleyici ürünlere çok para harcamaktadır. Ancak bunlarla tek başına kusursuz saçlar elde etmek imkansızdır. Tıpkı cildimiz gibi saçlarımız da yediğimiz yiyeceklerle beslenir. Bu derlememizde saçları besleyen 9 mükemmel besinden bahsedeceğiz.

sağlıklı saçlar için besinler
Görsel: sağlıklı saçlar için besinler

Sağlıklı saçlarımız neden yıpranır?

Sağlıklı saçlar, yüze şeklini veren en önemli faktördür. Boya, fön, güneş ışını, rüzgâr gibi doğal ve kimyasal müdahaleler saçlara büyük oranda zarar vermektedir.  Korkmayın hanımlar, yıpranan saçları canlandırmak sizin elinizde.

Hepimizin yıpranmış saç sorunu ile karşı karşıya kaldığı bazı dönemler olur. Saçlarımız o kadar çok işleme maruz kalır ki, kendisine ilgi gösterilmesi için resmen haykırır. İşte yıpranmış saçlara uygulayacağınız ve sonunda ipeksi yumuşaklığa kavuşacağınız bakım önerileri.

Sağlıklı saçlar için bakım nasıl yapılır?

Aşırı derecede çok yıpranmış saçlar için vereceğimiz önerilerin yanı sıra birkaç ufak sırrımız var.

  • Saç üç veya dört ay kadar dinlendirilmeli
  • Bu süreç içerisinde düzleştirici ve maşa kullanılmamalı
  • Saça daha fazla zarar verecek gölgelendirme veya açma işlemlerinden uzak durulmalı
  • En önemlisi saçlar sık sık yıkanmalı bu basit ama uzun süreçte yıpranan saçları canlandırmaksizin elinizde, bunun yanı sıra yıpranmış saçlara evde uygulayabileceğiniz oldukça basit ve doğal yöntemler bulunmaktadır.
  • Beslenmeniz sürecinde tüketeceğiniz besinler ile sağlıklı saçlar elde etmeniz mümkün.

Saçın içeriden beslenmesi önemlidir. Protein saçın temel bileşenidir ve kompleks karbonhidratlar, demir, B vitaminleri, yağ asitleri, kükürt ve çinko ile birlikte sağlıklı saçta önemli rol oynar. Bazı yiyecekler saç büyümesini teşvik etmeye ve çeşitli saç sorunlarını çözmeye yardımcı olabilir. İşte o sağlıklı saçlar elde edebileceğiniz mükemmel yiyecekler.

1. Somon

Somonu ilk sıraya koymanın birçok nedeni vardır. Protein, omega-3 yağ asitleri, demir ve B12 ve D vitaminleri bakımından zengindir. Bunların hepsi sağlıklı saçlar için gereklidir. Omega-3 esansiyel yağ asitleri saç derisinin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olabilir. Bu besinin yokluğunda saçın koyulaşmasına ve hatta dökülmesine neden olabilir. Aynı zamanda somon balığındaki bol miktarda protein, demir ve D vitamini saçın gücünü artırabilir ve saç kırılmasını önleyebilir. Diyetinize somon ekleyerek parlak saçların ve hızla uzayan saçların tadını çıkarabilirsiniz.

somon-tuketimi
Görsel: Somon

2. Yumurta

Saç, keratinden (bir tür protein) oluşur. Saç büyümesini ve dokusunu iyileştirmek için bol miktarda protein tüketmelisiniz. Yumurtalarda bulunan protein, saç büyümesi ve gücü için çok önemli olan yüksek kaliteli protein olarak kabul edilir. Ayrıca yumurtalar saç dökülmesini önlemede ve kafa derisinin genel sağlığını iyileştirmede önemli rol oynayan biotin ve B vitaminlerini de içerir. Her gün veya gün aşırı bir yumurta yemeye çalışın.

yumurta
Görsel: yumurta

3. Badem

Badem, ceviz, kaju fıstığı ve ceviz saçınıza iyi gelir. Bununla birlikte, bademler saç dökülmesini önlemek ve saç uzamasını desteklemek için en iyi şekilde kurutulur. Saç derisinde sağlıklı kan dolaşımını sürdürmede, saçı parlak, sağlıklı ve iyi nemlendirmede anahtar rol oynayan çinko bakımından zengindir. Badem ayrıca saça parlaklık ve hacim kazandıran yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Badem, E vitamini açısından zengindir ve aynı zamanda kırık uçları ve sağlıklı saç büyümesini önlemeye yardımcı olur. Acıktığınızda atıştırmalık olarak yemek için yanınıza küçük bir torba badem alabilirsiniz.

badem
Görsel: badem

4. Kabak çekirdeği

Sağlıklı saçlar istiyorsanız diyetinize ekleyebileceğiniz en iyi yiyeceklerden biri kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeği; protein, çinko, selenyum, biotin, potasyum, bakır, demir, B vitaminleri, E vitamini, magnezyum ve kalsiyum içerir. Sağlıklı, kalın ve parlak saçlara katkıda bulunan omega-6 yağ asitleri bakımından da zengindirler. Hafif kavrulmuş kabak çekirdeğini atıştırmalık olarak yiyebilir, salataya veya çorbaya bir kaşık ekleyebilir ve ekmeğin veya diğer tariflerin lezzetini artırmak için biraz çorba serpebilirsiniz.

kabak çekirdeği
Görsel: kabak çekirdeği

5. Barbunya

Barbunya, zengin bir protein, demir, çinko ve biotin kaynağıdır. Protein saç tellerini güçlendirmeye ve saç büyümesini desteklemeye yardımcı olsa da, biyotin optimal saç sağlığını korumak için gereklidir ve biotin eksikliği saçın kırılgan olmasına neden olabilir. Uzmanlar saçı daha güçlü, parlak ve kalın hale getirmek için haftada üç fincan barbunya tavsiye edilir.

barbunya
Görsel: barbunya

Sağlıklı günler dileriz ?