Sırt Ağrısını İyileştirmenin 10 Yolu

0
1599
Sırt ağrısını iyileştirmenin 10 yolu

Sırt ağrısı günlük hayatınızı sekteye uğratabilir veya planlarınıza neden olabilir. Aslında, yaşamınız boyunca bel, sırt ağrısına yakalanma olasılığınız yüzde 84’tür. Ancak sırt ağrısı, her zaman göz ardı edebileceğiniz veya kendi kendine çözülmesini bekleyebileceğiniz bir şey değildir. Neyse ki, evde sırt ağrısını tedavi etmenin birkaç yolu var. Bu çareler bitkilerden masajlara kadar her şeyi içerir. Sizn için sırt ağrınızı iyileştirebilecek yöntemleri derledik.

1.    Yatak İstirahatini Sınırlayın

Araştırmalar, kısa süreli bel ağrısı olan ve dinlenen kişilerin, aktif kalanlara göre daha fazla ağrı hissettiğini ve günlük işlerinde daha zorlandıklarını göstermektedir.

San Diego Tıp Merkezi’nde sırt ve omurga bakımı konusunda uzmanlaşmış bir ortopedi cerrahı olan Mike Flippin, hastaların üç günden fazla yatak istirahatinden kaçınmaları gerektiğini söylüyor.

sırt-ustu-yatmak
Görsel: Gereğinden fazla yatak istirahati sırt ağrısına neden olabilir

2.    Egzersiz Yapmaya Devam Edin

Aktivite genellikle sırt ağrısı için en iyi ilaçtır. Wilmarth, “Yürümek gibi basit egzersizler çok yardımcı olabilir” diyor. İnsanları oturma pozisyonundan çıkarıyor ve vücudu nötr, dik bir pozisyona gelmesini sağlıyor. Bahçe işleri gibi yorucu faaliyetleri belirli ölçülerde yapın ve ilk etapta ağrıya neden olan hareketlerden kaçının. sırt ağrılarınız için görseldeki egzersizleri beli periyotlarla uygulayabilirsiniz.

sırt-ağrısı-için-egzersiz-hareketleri
Görsel: Sırt ağrısı için egzersiz hareketleri

3.    Duruşunuzu Koruyun

Ağrı, spor salonunda uzun bir antrenmandan sonra başlamış olabilir, ancak buna neden olan gerginlik muhtemelen yıllardır artmaktadır. Çoğu insan günlük aktivitelerine devam ederken duruşlarının kötü olduğunda dolayı sırtlarına gereksiz yere baskı uygulanmaktadır. Örneğin, dişlerinizi fırçalamak için lavaboya yanlış eğilerek sırtınızdaki baskıyı %50 arttırmaya neden olabilir. Sırtta doğru miktarda eğriliği korumak sinirlerdeki baskıyı ve sırt ağrısını azaltır.

dogru-durus
Görsel: Yanlış ve doğru duruş

4.    Bir Uzmana Danışın

West Virginia Üniversitesi’nde bir ortopedik fizyoterapist ve doçent olan D.Scott Davis, PT, MS, EdD, OCS, kişiselleştirilmiş bir egzersiz planı geliştirmenin kronik sırt ağrısını yönetmek için gerekli olduğunu çalışmalarında belirtiyor. Bunun yanı sıra ilaçlar kesin çözüm değildir ve herkes için de aynı ilaç aynı etkiyi göstermeyebilir bu yüzden egzersizlere daha çok dikkat etmeli ve belli bir plan ve programla ilerlemelisiniz. Bunun yapmanın en doğru yolu bir uzmana danışarak plan hazırlamaktır.

5.    Karın kaslarınızı Güçlerndirin

Sırt ağrısı için yapabilecekler arasındaki en önemli işlerden birisi de karın kaslarınızı güçlendirmektir.  Karın kaslarınızın güçlü olması belinize daha rahat destek sağlar ve ağrıyı ortadan kaldırır.

sirt-agrisi-icin-karin-kaslari
Görsel: Sırt Ağrısı için karın kaslarınızı geliştirin

6.    Vücut Esnekliğinizi Geliştirin

Çok fazla gerginlik sırt ağrısına neden olabilir. Vücut esnekliği artırmadaki amaç, ayaklardan başa kadar tüm vücuda eşit olarak yük dağıtmaktır. İyi bir egzersiz ile vücudunuzu nötr bir pozisyonda tutarken aynı zamanda vücudunuzun daha esnek hale gelmesi ile vücut ağrılığınızın yükünü eşit olarak dağılmasını sağlar.

7.    Soğuk ve Isı Uygulayın

Isıtma pedleri ve soğuk paketler, yumuşak gövdeyi rahatlatabilir. Çoğu doktor, bir yaralanmadan sonraki ilk 48 saat boyunca buz kullanmayı- özellikle şişlik varsa- ve sonra ısıya geçmeyi önerir. Sırt ağrılarınız için soğuk ve sıcak su torbaları kullanabilir kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamasın yardımcı olabilirsiniz.

8.    Doğru Şekilde Uyumaya Dikkat Edin

Dinlenme süreniz ve aldığınız pozisyon sırt ağrılarınız için önemlidir. Kötü bir pozisyonda veya şilte üzerinde desteksiz uyumak sırt ağrısına neden olabilir.

Bazı ipuçları:

  • Sırt üstü uyuyor iseniz dizlerinizin altına yastık koyabilirsiniz,
  • Yan yatıyor iseniz, omurgalarını nötr bir pozisyonda tutmak için dizlerinin arasına yastıklar koyabilirsiniz
  • Mide üstü uyumak, boynun ve başın dönmesine neden olur ve sırtta aşırı ağrıya neden olabilir.

dogru-yatma

9.    Sigarayı Bırakın

Sigara sadece ciğerlerinize zarar vermez; ayrıca sırtınıza da zarar verebilir. Yakın zamanda American Journal of Medicine’de yayınlanan bir araştırma, şimdiki ve eski sigara içenlerin, hiç sigara içmemiş olanlara kıyasla sırt ağrısına sahip olma ihtimali daha yüksektir.

Nikotin, küçük kan damarlarının daralmasına ve yumuşak dokuya kan verilmesini azaltmasına neden olur. Bunun yanında sigara içmeyi bırakmaktan ziyade sigara içilen ortamlarda dahi durmamak gerekir.

10. Yeme- İçme

Alkali diyetin bel ağrısını iyileştirdiğine dair çok az kanıt vardır. Alkali diyet, daha az asidik olan yiyecekleri yemeyi içerir. Daha asidik topraklarda yetişen yiyecekler daha az kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerebilir.

Bir çalışma, aşağıdaki bitkilerin sırt ağrısını bir plasebodan daha fazla azalttığını göstermiştir:

  • Şeytan pençesi: Günlük 50 veya 100 mg
  • Söğüt kabuğu: Günlük 120 veya 240 mg

Herhangi bir bitkisel ilaç kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Mevcut ilaçlarınızla etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilirler, sağlık günler geçirmeniz dileklerimiz ile ?