Bahar Depresyonuna Karşı Vücudu Destekleyici Kür Tarifi

0
1620
bal

Baharın gelişiyle birlikte, birçok insan genellikle halsizlik, yorgunluk, endişe, sinirlilik, dikkatsizlik ve uyku bozukluğu yaşar. Ana nedenler hormonal değişiklikler olsa da, biyolojik saatimiz ile mevsimler arasındaki uyumsuzluk ve mevsimsel alerjiler, enerji verici besinler kullanmak bu yorgunluğu ve giderebilir.

Bahar depresyonu olarak bilinen bu dönemde hayatımızı etkilememek adına bal uzmanı ve üreticileri, çiğ balı doğru tüketerek bu dönemin daha kolay atlatılabileceğini söylediler. Arı ürünleri vücudu bahar depresyonundan korumak için uygun bir tedavi şeklidir.

İlkbaharda tam çiçek açmasına rağmen depresyon, halsizlik, yorgunluk ve insanların uyku bozuklukları gibi belirtiler göstermeye başlayabilirsiniz. Bal uzmanlarına göre, bahar depresyonunu önlemek ve yorgunluğu azaltmak için doğal besinleri tercih edilmeli. İşlenmemiş bal ve arı ürünleri, özellikle bu dönemlerde ihtiyacınız olan tüm vitamin ve besinleri bir arada sağlar.

depresyona iyi gelen bal
Görsel: bal

Depresyona ham ballı çözüm

İlkbaharda, depresyon belirtileri olmadan sağlıklı ve kalmak için yapılacak ilk şey katkı maddesi içermeyen yiyecekler yemek ve kaliteli beslenmektir. Baharda kendinizi iyi hissetmenizi ve ruh hali değişikliklerini en aza indirmenizi tavsiye ederiz. Özellikle vitamin ve mineral içeren besinler bahar yorgunluğuyla baş etmede çok önemlidir. Ham bal; B vitamini, potasyum, fosfor ve çinko açısından en bol besindir. Bal, canlandırıcı işlevi ile bahar aylarında yorgunluk ve halsizlik duygularının neden olduğu depresyonu gidermek için en yararlı besindir.

Tüm arı ürünlerinin birleşiminden elde edilen özel kür

40 yıllık arıcılık ürünleri üreticileri, bir doğa mucizesi olan arıların çeşitli sağlıklarından yararlanabilecekleri vücuda özel bir tedavi geliştirdiğini söylediler. Çok güçlü bileşenlerden oluşan polen, propolis ve arı sütünü, bala ölçüyle ve dikkatle ilave edilmesinin altını çizdiler. Bal haricindeki arı ürünleri kuvvetli tesire sahiptir ve doğru miktarda eklenmelidir. Vücudu destekleyen kür tüketilirken de dikkatli olunmalı ve kararında alınmalıdır.

Vücudu destekleyen kür tarifi: 

500 gram ham bal, 100 gram polen, 100 gram arı sütü ve 20 gram propolis karıştırınız.

Tüketim şekli

Karışımı hazırladıktan sonra vücudunuzu gün boyu güçlendirmek için sabah kahvaltıdan önce bir çay kaşığı ve gece yatmadan önce bir tatlı kaşığı içebilirsiniz. 4 yaş ve üzeri çocuklar için yarım tatlı kaşığı şeklinde sağlanabilir. Yetişkinler günde 1-2 çay kaşığı rahatlıkla tüketebilirler.

propolis
Görsel: propolis

Depresyon nedenleri

Depresyonun birkaç olası nedeni vardır. Biyolojik nedenler kişiye göre değişebilir ancak yaygın nedenler şunları içerir:

 1. Aile öyküsü: Ailenizde bu tarz bir duygu durum bozukluğu varsa, depresyon geliştirme riski daha yüksektir.
 2. Erken çocukluk travması: Bazı olaylar, aile içi şiddet vücudunuzun korkuya ve stresli durumlara tepki verme şeklini etkiler. Aynı zamanda sonraki dönemlere travma olarak geçebilir.
 3. Beyin yapısı: Beyninizin ön lobu daha az aktifse, daha büyük bir depresyon riski vardır. Ancak bilim adamları, bunun depresif semptomların başlamasından önce mi yoksa sonra mı olduğunu bilmiyorlar.
 4. Tıbbi durumlar: Kronik hastalık, uykusuzluk, kronik ağrı veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi belirli koşullar sizi daha yüksek risk altına sokabilir.
 5. İlaç kullanımı: Uyuşturucu veya alkol kötüye kullanımı öyküsü riskinizi etkileyebilir.

Madde kullanımı sorunu olan kişilerin yaklaşık yüzde 21’i de bu durum yaşıyor. Bu nedenlere ek olarak, depresyon için diğer risk faktörleri şunları içerir:

 • Düşük benlik saygısı veya kendini eleştirme
 • Kişisel akıl hastalığı öyküsü
 • Bazı ilaçlar
 • Sevilen birinin kaybı, ekonomik sorunlar veya boşanma gibi stresli olaylar
 • Pek çok faktör duyguları etkileyebileceği gibi, durumu kimin geliştirip kimin geliştirmediğini de etkileyebilir.

Bu durumun temel nedenleri genellikle sağlığınızın diğer unsurlarına bağlıdır. Bununla birlikte, çoğu durumda, sağlık hizmeti sağlayıcıları neyin asıl sebep olduğunu belirleyemeyebilir.

depresyon-kaygi
Görsel: Depresyon

Depresyon tedavisi

Depresyonla yaşamak zor olabilir, ancak tedavi yaşam kalitenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Olası seçenekler hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Semptomları tek bir tedavi şekli ile başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz veya bir tedavi kombinasyonunun en iyi sonucu verdiğini görebilirsiniz. Aşağıdakiler dahil olmak üzere tıbbi tedavileri ve yaşam tarzı terapilerini de yapabilirsiniz:

İlaçlar

Sağlık uzmanınız şunları yazabilir:

 • Antidepresanlar
 • Anksiyete
 • Antipsikotik ilaçlar

Tedavi için kullanılan her ilaç türünün yararları ve potansiyel riskleri vardır.

Psikoterapi

Bir terapistle konuşmak, olumsuz duygularla baş etme becerilerini öğrenmene yardımcı olabilir. Aile veya grup terapisi seanslarından da yararlanabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz ?