İkiz Gebelikte Egzersiz Nasıl Yapılmalıdır?

0
1580
Gebelikte Spor Yapmak Zararlı Mıdır?

Gebelik haberinin alındığı ilk andan itibaren aileler için heyecan sürekli olarak artar. Bebek bekleyen çiftler için sabırsızlıkla geçen bu süreç ikiz gebelik haberinin alınması ile iyice artar. Bebek bekleyen ailelere müjdeli haberlerin ikincisi de eğer hamilelik ikiz bekleniyorsa gelir. İkiz bebek sahibi olmak nadir rastlanan ve aileleri çokça heyecanlandıran bir durumdur. Peki, ikiz gebelikte nasıl egzersiz yapılmalıdır?

ikiz gebelik
Görsel: ikiz gebelik

İkiz gebelik nasıl olur?

İkiz hamilelik belirtileri birçok anne ve baba için merak konusudur. Aynı zamanda, doğal veya tüp bebek yöntemleriyle kendiliğinden olabilir. Ailede ikiz varsa bu olasılık genetik olarak artar.

Çift yumurta ikizleri en yaygın ikizlerdir ve iki ayrı yumurtanın iki ayrı spermle döllenmesiyle oluşur. Genetik olarak konuşacak olursak, her ikizin ayrı bir plasenta ve su kesesi vardır. İkizler iki kız, iki erkek veya bir kız ve bir erkek olabilir. Çift yumurta ikizleri, kardeş olarak birbirlerine benziyorlar ama tıpatıp aynı da değiller.

Genetik olarak konuşursak, tek bir döllenmiş yumurta bölündüğünde ve iki ayrı fetüse dönüştüğünde, tek yumurta ikizleri oluşur. Tek yumurta ikizleri bir plasentayı paylaşabilir, ancak her bebeğin genellikle ayrı bir su kesesi vardır. Tek yumurta ikizleri, birbirinin aynısıdır. Aynı cinsiyettedirler ve aynı vücut ve özelliklere sahiptirler.

Nadir durumlarda, tek yumurta ikizleri iki ayrı bireye ayrılamaz. Bu bebeklere yapışık ikizler denir. Üçüzler ve diğer çok katmanlı ikizler, tek yumurta ikizleri, çift yumurta ikizleri veya bunların bir kombinasyonu olabilir.

İkiz hamilelik kaçıncı haftada belli olur?

Adet gecikmesinden sonra fetal kese görüldüğü andan itibaren ikiz hamilelik tespit edilebilir. Günümüzde gebeliğin ilk 14 haftasında yapılan ultrason muayenesinin en önemli amaçlarından biri gebelik kesesi sayısını belirlemektir

Son adet dönemine göre ortalama 7. haftadan sonra ve adet gecikmesinden sonra 3. haftadan sonra ultrasonda bir veya daha fazla gebelik kesesi gözlemlenerek çoğul gebelikler teşhis edilebilir.

İkiz hamilelik nasıl anlaşılır?

Bugünlerde, annenin gebelik kesesinin oluşumundan ikizlerin hamile olduğu tespit edilebilmektedir. İlk belirtiler, menstrüasyonun gecikmesinden birkaç hafta sonra ortaya çıkar. İkiz gebeliğin semptomları tekil gebelik ile aynıdır. Üçüncü haftadan sonra gebelik kesesi oluşur ve gebeliğin ikiz olup olmadığı anlaşılabilir.

İkiz gebelikte bebek tek yumurta ikizi olabilir. Bu durum, iki bebeğin aynı plasentayı paylaşıp paylaşmadığına bağlıdır. Her iki durumda da, gelecekte kullanmanız gereken kontrol önlemlerine ilişkin doktorunuzun talimatlarını dikkate almalısınız.

İkiz gebelikte her bebeğin sağlığı ayrı ayrı ele alınacaktır. Her bebeğin kilosu, fiziksel gelişimi ve genel sağlığı ayrı ayrı değerlendirilmelidir. İkiz gebelik durumunda özellikle besleyici bir diyet planı izlemelidir. İkiz gebelik, her gün tek bir gebelikten daha fazla vitamin, mineral ve protein gerektirir.

Gebelikte Spor Yapmak Riskli Midir?
Görsel: Gebelikte spor yapmak

İkiz hamilelik belirtileri nelerdir?

İkiz gebeliklerde mide bulantısı, koku hassasiyeti ve kusma şikayetleri gebeliğin ilk trimesterde daha yoğun olabilir. Ayrıca tek gebelikle karşılaştırıldığında ikiz gebelik farklı şikayetlere neden olmamaktadır.

İkiz gebelikte annenin demir, folik asit ve kalsiyum gibi eser elementlere olan talebi artar. Günlük protein ve kalori alımı tekil gebelikten daha yüksek tutulmalıdır. Örneğin, günlük protein alımının vücut ağırlığının kilogramı başına 1.5 g olması ve günlük kalori ihtiyacına bebek başına 300 kcal eklenmesi önemlidir.

İkiz gebelikte egzersiz güvenli midir?

Bu sorunun cevabı belirsizdir. Normal hamile kadınlarda günlük egzersiz süresi yarım saati geçmelidir. İkiz gebelik komplikasyonları nedeniyle egzersizden şüphelenilmelidir. Hamilelik öncesi egzersizler yaptıysanız, kontrollü bir şekilde yapmaya devam edebilirsiniz.

İkiz gebelikte yapılabilecek egzersizler

Hamilelikten önce yürüyüş yapmakla başlayabilirsiniz, hamileliğin ilk yarısında yürümeye devam etmelisiniz. Ağırlık kaldırmayan egzersizler tercih edilmelidir. Sabit bisiklet, kol egzersizleri ve yüzme, güvenle yapılabilecek diğer egzersizlerdir. Kegel hareketi göz ardı edilemez.

nefes egzersizleri
Görsel: Nefes egzersizleri

İkiz gebelikte yapılamayacak egzersizler

Sırtüstü egzersizlerden kaçınılmalıdır. Halter ve direnç sporları yapılmamalıdır. Ayrıca nemli ve sıcak havalarda vücut ısınızı artıracağından lütfen yürümekten ve koşmaktan kaçının. Sıcak banyo ve saunalardan kaçınılmalıdır.

Egzersizi durdurmak için belirtiler

  • Kasılma hissi
  • Kasıkta basınç
  • Vajinal kanama veya akıntı
  • Baş dönmesi
  • Özellikle ayakta ödem

Doktorunuz her zaman egzersiz planı hakkında bilgilendirilmelidir. Herhangi bir komplikasyon olmadığı sürece egzersiz yapmaya devam edebilir. İkiz hamilelik, 20 hafta sonra egzersiz yapmanıza engel olabilir. Hamilelik 28. haftaya kadar sürebilir.

Sağlıklı günler dileriz ?