Evde Manikür Yaparken Yapılmaması Gereken 5 Hata

0
1577
Akrilik-tırnak-nedir

Bakımlı eller mükemmel makyajın bir parçasıdır. Düzenli giyinmek isteyenler, evde manikür yapmayı severler. Bu, evde manikür yapmak isteyenlerin kaçınması gereken bir hatadır.

Tırnakları Güçlendirmenin Yolları Törpü
Görsel: manikür hataları
 1. Manikür hatası: En yaygın manikür hatalarından biri tırnak törpüsü kullanılırken ortaya çıkar. Bir törpüyü aldıktan sonra ileri geri hareketler uygulamak kolay gözükebilir. Ancak tırnaklarınızı bir törpü ile agresif bir davranışla şekillendirmek onları zayıflatabilir ve uçların yıpranmasına veya ayrılmasına neden olabilir. Bunun yerine, tırnaklarınızın yanından başlayın ve tek yönde hareket edin. Kırılma riskini azaltmak için cam bir tırnak törpüsü kullanabilirsiniz çünkü geleneksel zımparalı tırnak törpüsü tırnaklara zarar verebilir.
 1. Manikür hatası: Oje şişesini bir süre kullanmadan bırakırsanız rengi tuhaf görünebilir. Bunun nedeni, oje formülünün renkli pigment partikülleri nedeniyle zamanla ayrışmasıdır. Daha ağır pigmentler tabana yerleşerek rengin farklı görünmesine neden olabilir. Ancak, formülü yeniden karıştırmak için şişeyi yukarı ve aşağı sallamak işe yaramayacaktır. Şişe çalkalandığında, hava şişede hapsolabilir, bir kese oluşturabilir ve kabarcıklar oluşturabilir. Bunun yerine, şişeyi ellerinizin arasında yuvarlamayı deneyin.
 1. Manikür hatası: Mükemmel sonuçlar elde etmek için tırnaklarınızı renklendirirken tek bir fırça hareketinden mucize beklemeyin. Fırçaya çok fazla ürün almak geç kurumasına ve kazalara neden olabilir. Ancak az ürün aldığınızda da dalgalanmalara neden olacağını unutmayın. Bu neden ile doğru ölçüde yavaşça renklendirmeler yapmalısınız.
 2. Manikür hatası: İlk cila tabakasını bitirdikten sonra, lütfen kuruması için yeterince bekleyin ve ardından ikinci cila tabakasını uygulayın. Bu, ojenin lekeler ve izler gibi görünmesini önleyecektir. Manikürü bitirdikten sonra ellerinizi nemlendirmeyi unutmayın.
 3. Manikür hatası: Ojeyi saklarken doğrudan güneş ışığından kaçının. Ojenin doğrudan güneş ışığına maruz kalması renk değişikliğine neden olabilir ve oje formülasyonlarını sert ve yapışkan hale getirebilir. Bu nedenle lütfen karanlık ve serin bir ortam seçin.
akrilik-tırnak-
Görsel: manikür

Manikür Hataları Sonrası Sağlıklı tırnak uzatmanın kolay yolları

Tırnakları bir günde bir, kür uygulayarak uzatmak tek başına yeterli değildir. Bazı şeyleri hem uygulamak hem de tırnak sağlığı için gerekli olan yöntemlere başvurmak gerekir.

Kullanabilecek sağlıklı tırnak uzatma yöntemleri şunlardır;

 • Öncelikle tırnaklar, yumuşak sabunlarla yıkanmalıdır. Kaba ve sert sabunlarla tırnakları yıkamak tırnakların daha kırılgan olmalarına neden olacaktır.
 • El havluları oldukça önemlidir. Narince, okşayarak yumuşak bir havlu ile eller kurulanmalıdır.
 • En çok yapılan hatalar arasında bir kapak ve benzeri şeyleri açmak için, tırnakları kullanmak gelmektedir. Yapılan bu eylemler tırnaklara zarar vermektedir. Mümkün oluğunca bu tür eylemlerden kaçınmak gerekir.
 • Tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerin, bu soruna en kısa sürede çözüm bulmaları gerekmektedir. Tırnak yemenin önüne geçecek etkili yöntemleri hayata geçirmeleri gerekmektedir.
 • Uzun ve sağlam tırnaklar için Biotin takviyesi sağlanabilir.
 • Özellikle kış aylarında eller ve tırnaklar nemlenmeye ihtiyaç duyar. Uygun nemlendiriciler ile eller nemlendirilmelidir.
 • Tırnaklarınıza cila çıkarıcı ürünleri çok sık uygularsanız, zamanla tırnaklarınız güçsüz düşecektir buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Beyaz sirke ile hızlı tırnak uzatma

Beyaz sirke yöntemi ile tırnakların hızlı bir biçimde uzaması sağlanabilir.

Beyaz sirkenin şu şekilde uygulanır;

 • Öncelikle, yumuşak bir sabunla eller yıkanarak temizlenir.
 • Yumuşak bir havlu ile eller iyice kurulanır.
 • Geniş bir kabın içerisine bir miktar beyaz sirke koyulur.
 • Daha sonra kap içine eller sırayla sokularak, 3-4 dakika beklenir. Diğer el de kapta sabit tutulur.

Bu uygulamadan sonra ellerde biraz sirke kokusu kalabilir. Bunun içinde bol su ile elleri yıkamak gerekir. Tırnak çevresindeki ölü deriyi kesmek yerine tırnak törpüsü kullanarak törpülemek daha sağlıklıdır. Daha sonra, el dezenfektanı ile el ve tırnaklar dezenfekte edilir.

Tırnakları Güçlendirmenin Yolları Nemlendirici
Görsel: tırnak uzatma

Hindistan ceviz yağı ile tırnak uzatma

Hindistan cevizi yağı tırnakların uzaması için oldukça iyi bir alternatif yöntemdir. Tırnağı besler ihtiyacı olan nemi karşılar. Ayrıca, tırnakların hızlıca uzamasında da oldukça etkili bir yöntemdir. Uyumadan önce elleri ve tırnakları Hindistan cevizi yağı ile ovmak tırnaklara çok iyi gelecektir. Bu yöntem, haftada bir kez uygulanabilir.

Alternatif diğer tırnak uzatma yöntemleri

Portakal ve limon gibi C vitamini yönünden zengin olan besinler de tırnakların uzamasında oldukça etkilidir. Limon tırnakların parlamasına yardımcı olur bunun yanında sarı tırnakları da tedavi eder. Bir yemek kaşığı limon suyuna, üç yemek kaşığı saf zeytinyağı eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışım hafifçe ısıtılır.

Zeytinyağı karışımının içinde, tırnakları 5 dakika bekletmek yeterli gelecektir. Bu uygulama günlük olarak uygulanabilmektedir. Limonu dilimleyerek de tırnaklar güzelce ovulabilir. Açık yara ve herhangi bir kesik varsa dikkat edilmelidir. Çünkü limon yakıcı olabilir. Uygulama sonrası eller ılık su ile yıkanarak, iyice kurulanır.

Sağlıklı günler dileriz 😊