Hamilelikte Alınan Kilolar Ne Kadar Sürede Verilir?

Hamilelikte Alınan Kilolar Ne Kadar Sürede Verilir?
ideabox

Hepimiz hamileliğin ne kadar zor ve saygı duyulması gereken güzel bir olay olduğunu biliyoruz. ”Hamilelikte alınan kilolar ne kadar sürede verilir?” konusunda alt başlıklarımızda yaptığımız açıklamalarda sorunun cevabını almanız mümkün olacaktır. Bu noktada sevgili annelerimize de bu zor süreci yaşadıkları ve bedensel olaylarla karşı karşıya kaldıklarında yılmadıkları için teşekkür ediyoruz.

Bildiğimiz gibi hamilelik erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesinden doğuma kadar geçen 40 haftalık bir süreçtir. Döllenmenin oluştuğu andan 8. haftanın sonuna kadar geçen döneme embriyotik dönem, bundan sonrasına ve doğuma kadar olan döneme de fetal dönem adını veriyoruz.

Hamileliğin ne zaman başladığını ise adet gecikmesi adını verdiğimiz süreçten sonra anlayabiliyoruz. Her adet gecikmesinin de hamilelik anlamına gelmeyebileceğini, kimisinin sinir, stres veya depresyon gibi konulardan dolayı ortaya çıkabileceğini biliyoruz.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle verdiğimiz bazı belirtiler süreci zorlaştırırken bazıları da dönemsel olarak artış ya da azalış gösterecektir. Bunların hepsinin geçici olduğunu bilmelisiniz. Bu belirtilerin her biri ne kadar zorlayıcı da olsa hepsinin üstesinden gelebilecek cesarete sahip olduğunuzu biliyoruz.

  • Adet gecikmesinin olması
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İdrar ile ilgili sorunlar
  • Vajinal mukoza renk değişikliği
  • Deri pigmentasyonu artması

Bu davranışların etkili olmasında en önemli faktör yiyeceklerinizi doğru seçmenizdir. Hem sizin hem de bebeğiniz açısından mutlaka doktor kontrolünde bir yiyecek listesi hazırlamanız, bunları sürekli olarak tüketmeniz uygun gelecektir. Bu konu doğrudan ”Hamilelikte alınan kilolar ne kadar sürede verilir?” ile ilgilidir.

Hamilelikle Ne Yenmeli, Kilo Artışını Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle hamilelikte bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından mutlaka süt ve süt ürünleri, et ve balık tüketimi (mutlaka yağsız tüketilmeli), meyve ve sebze gibi yüksek lifli, proteinli gıdaları tercih etmelisiniz. Bunlar aynı zamanda bebeğin beyinsel faktörlerinin gelişmesi açısından da önemlidir. ”Hamilelikte alınan kilolar ne kadar sürede verilir?” konusu da bu süreç boyunca epey önem arz edecektir. Ayrıca B12 vitamini takviyesi alınmalı ya da doğrudan B12 vitamini içeren gıdalar tüketilmelidir.

B12 vitaminin faydaları şunlardır:

  • DNA sentezi yaparak enerji üretimini arttırması ve kandaki oksijenin artması en önemli faydalarından biridir.
  • Hücre oluşumunu hızlandırır.

Bu protein, yumurta (çiğ tüketmemeye dikkat etmelisiniz, bebeğin enfeksiyon kapmasına neden olabilir), süt, balık, koyun ve hindi eti ile tavşan etinde yüksek seviyede bulunmaktadır, Dolayısıyla sık sık et tüketmeniz hem kendiniz hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bunlara benzer çoğu sağlıklı besinleri doktor tavsiyesinde kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda hamilelikte alınan kilolar nasıl verilir?, hangi sebze ve meyveleri tüketmeliyiz, gibi konulara doktorunuz yardımıyla cevap bulabilirsiniz.

Hamilelikten Sonraki Süreçte Kilo Verimi

Birçok anne ”hamilelikte alınan kilolar ne kadar sürede verilir?” gibi soruları sorar oldukça fazla yemek dolayısıyla kilo alır ve bunları vermekte epey zorlanır. Bu süreçte size yardımcı olacak birçok besin biliyoruz. Bu besinler engel olacaktır.

Bunlardan bazıları muz, ceviz, yoğurt, badem, balık, yeşil fasulye, kereviz, kuru baklagillerdir. Bu yiyecekler tüketildiğinde vücutta gerekli salınımları yapacak ve hem sizin daha rahat bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlayacak, hem de bebeğinizi yattığı yerden rahat ettirecek.

Ayrıca küçük bir öneri daha sebze ve meyveleri çoğunlukla haşlama yöntemiyle pişirmeniz C vitamininin azalmaması açısından önem arz edecektir. Bununla beraber çay ve kahve tüketmemeye özen gösterin. Hamilelikte almış olduğunuz kafein bebeğiniz için düşündüğünüz kadar da sağlıklı olmayacaktır. Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe