Hamilelikte Bebeğin Cinsiyetini Kim Belirler?

0
1602
Hamilelikte bebeğin cinsiyetini kim belirler

Hamilelikte bebeğin cinsiyetini kim belirler merak ediyor musunuz? Çocuk bekleyen aileler için en heyecanlı süreci tanımlarken, özellikle de hayata gözlerini açacak minik üyenin cinsiyeti en çok merak edilen konuların başında geliyor. Toplumda bebeğin cinsiyetini belirlemede annenin rol aldığı düşünülse de gerçek çok farklı. Anneden ziyade her iki ebeveynin genlerindeki X veya Y kromozomunda galip gelen tarafın, cinsiyeti belirlemede etken olduğuna dikkat çekmek gerekir.

Hamilelikte bebeğin cinsiyetini kim belirler
Görsel: Hamilelikte bebeğin cinsiyetini kim belirler

Hamilelikte bebeğin cinsiyetini kim belirler?

Toplumda üreme sağlığı ile ilgili birçok yanlış bilgi kulaktan kulağa yayılırken yanlış normların başında ise cinsiyet kavramı geliyor. Birçok birey, doğacak bebeğin cinsiyetini kadına atfederken biyolojik gerçekleri kaçırabiliyor. Çünkü bir bebeğin erkek veya kız olmasında belirleyici olan kromozomlar erkek sperminde bulunuyor. Cinsiyeti belirleyen etkin güç spermdir. Yumurtalığa giren ilk sperm X kromozomu olduğunda bebeğin cinsiyeti kız olurken yarışı kazanan Y kromozomu olduğunda ise bebeğin cinsiyeti erkek oluyor.

Şöyle ki; erkek spermi X ve Y kromozomuna da sahip olabilir. Bu durumda yumurtayı dölleyen X kromozomu annenin X kromozomuyla birleşerek kız bebek, Y kromozomu da anneninkiyle birleşip erkek çocuğu meydana getiriyor. Dolayısıyla cinsiyetin belirlenmesinde hem anne hem de baba kromozomunun etkisi vardır. Önemli olan dünyaya gelecek bebeğin sağlıklı olması ve hayatının geri kalanını da sağlıklı bir şekilde geçirebilmesidir.

Çoğul gebelik nasıl olur?

Son yıllarda ikiz gebeliklerin sayısı arttı. Bunun en önemli sebebi 30 lu yaşlarda çocuk sahibi olmak. Diğer bir sebep ise ilaçlar ve infertilite tedavisidir. İki temel tip çoğul gebelik var: Tek yumurta (monozigotik) ve çift yumurta (dizigotik).

Tek yumurta ikizi

Monozigotik tek yumurta ikizleri tek bir döllenmiş yumurtadan olup genetik olarak aynı olup birbirlerinin kopyası olur ve aynı cinstir. Tek yumurta ikizi yaş, ırk ve genetikten bağımsız olup tesadüfi bir olay olup bin canlı doğumda 3 veya 4 tane görülür.

Hamilelikte bebeğin cinsiyetini kim belirler
Görsel: Hamilelikte bebeğin cinsiyetini kim belirler

Çift yumurta ikizi

Dizigotik çift yumurta ikizleri farklı yumurtaların farklı spermler ile döllenmesi ile oluşur. Aynı veya farklı cins olabilir. Genetik olarak eş değiller. En sık görülen ikiz çift yumurta ikizleridir. Çoğunlukla infertilite tedavisi sırasında olur. İleri yaşlarda hamile kalan, kilosu fazla olan, doğum kontrol haplarını yeni bırakan ve çok çocuğu olan kadınlarda ikiz gebelik daha fazla görülmektedir.

İkiz gebelik belirtileri nelerdir?

Gebelik haberinin alındığı ilk andan itibaren aileler için heyecan sürekli olarak artar. Bebek bekleyen çiftler için sabırsızlıkla geçen bu süreç ikiz gebelik haberinin alınması ile iyice artar. Bebek bekleyen ailelere müjdeli haberlerin ikincisi de eğer hamilelik ikiz bekleniyorsa gelir. İkiz bebek sahibi olmak nadir rastlanan ve aileleri çokça heyecanlandıran bir durumdur.

İkiz gebelik nasıl olur?

İkiz hamilelik belirtileri birçok anne ve baba için merak konusudur. Aynı zamanda, doğal veya tüp bebek yöntemleriyle kendiliğinden olabilir. Ailede ikiz varsa bu olasılık genetik olarak artar. Çift yumurta ikizleri en yaygın ikizlerdir ve iki ayrı yumurtanın iki ayrı spermle döllenmesiyle oluşur. Genetik olarak konuşacak olursak, her ikizin ayrı bir plasenta ve su kesesi vardır. İkizler iki kız, iki erkek veya bir kız ve bir erkek olabilir. Çift yumurta ikizleri, kardeş olarak birbirlerine benziyorlar ama tıpatıp aynı da değiller.

Hamilelikte bebeğin cinsiyetini kim belirler
Görsel: Hamilelikte bebeğin cinsiyetini kim belirler

Genetik olarak konuşursak, tek bir döllenmiş yumurta bölündüğünde ve iki ayrı fetüse dönüştüğünde, tek yumurta ikizleri oluşur. Tek yumurta ikizleri bir plasentayı paylaşabilir, ancak her bebeğin genellikle ayrı bir su kesesi vardır. Tek yumurta ikizleri, birbirinin aynısıdır. Aynı cinsiyettedirler ve aynı vücut ve özelliklere sahiptirler. Nadir durumlarda, tek yumurta ikizleri iki ayrı bireye ayrılamaz. Bu bebeklere yapışık ikizler denir. Üçüzler ve diğer çok katmanlı ikizler, tek yumurta ikizleri, çift yumurta ikizleri veya bunların bir kombinasyonu olabilir.

İkiz gebelik kaçıncı haftada belli olur?

Adet gecikmesinden sonra fetal kese görüldüğü andan itibaren ikiz hamilelik tespit edilebilir. Günümüzde gebeliğin ilk 14 haftasında yapılan ultrason muayenesinin en önemli amaçlarından biri gebelik kesesi sayısını belirlemektir. Son adet dönemine göre ortalama 7. haftadan sonra ve adet gecikmesinden sonra 3. haftadan sonra ultrasonda bir veya daha fazla gebelik kesesi gözlemlenerek çoğul gebelikler teşhis edilebilir.

İkiz gebelik belirtileri nelerdir?

İkiz gebeliklerde mide bulantısı, koku hassasiyeti ve kusma şikayetleri gebeliğin ilk trimesterde daha yoğun olabilir. Ayrıca tek gebelikle karşılaştırıldığında ikiz gebelik farklı şikayetlere neden olmamaktadır.

Sağlıklı günler dileriz 😊