Kış Ayların Vazgeçilmezi Olan Narlı Ayvalı Kış Çayı Tarifi

0
1590
narlı ayvalı kış çayı

İşte size leziz mi leziz narlı ayvalı kış çayı tarifi… Kış aylarında kapımızı çalan grip ve soğuk algınlığına bir de depresif ruh hali eklenince kendimizi iyice kötü hissediyoruz. Peki içerken hem bağışıklığınızı güçlendirecek hem de ruhunuzu ısıtacak bir kış çayına ne dersiniz? Hem kış hastalıklarından korunmak hem de depresif ruh halinden kurtulmak için soğuk kış günlerinde bize en iyi gelecek şey, sıcak bir içecekten başkası değildir.

narlı ayvalı kış çayı
Görsel: narlı ayvalı kış çayı

Kış ayların vazgeçilmezi narlı ayvalı kış çayı tarifi:

Malzemeler:

-Ihlamur
-Ayva
-Nar
-Limon
-Kuru üzüm
-Mürdüm eriği
-Maydanoz
-Elma
-Tarçın kabuğu

Narlı ayvalı kış çayı nasıl yapılır?

Tüm malzemeleri 2.5 litre suda kaynattıktan sonra süzüp içebilirsiniz. Malzemelerin miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz ancak çok ekşi olmaması açısından narı yarım çay bardağı kadar koymanız yeterli olacaktır. Bu tarifin içine şeker koymadan sıcak ya da dilerseniz soğutulmuş şekilde tüketebilirsiniz.

Kekik çayı bağışıklık sistemini için birebir:

Sık sık hasta oluyorsanız bu çay sizin için adeta bir ilaç ve faydaları saymakla bitmez. Kekik çayı kalsiyum, selenyum, potasyum, demir, manganez gibi mineraller ve E, A, K, folik asit, B ve C gibi vitaminlerden bakımından çok zengindir. Anti-viral özelliğe sahiptir, virüs ve bakterilere karşı savunmada birebir işe yarar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve virüslere yakalanmanızın önüne geçer. Aynı zamanda, ciğerlere yapışan koronavirüsü kekik çayında bulunan antioksidanlar yakalayıp vücuttan atar ve ciddi anlamda rahatlamanızı sağlar. Bu şekilde 50’den fazla faydası vardır. Sizler için birkaç tanesini sıraladık.

narlı ayvalı kış çayı
Görsel: narlı ayvalı kış çayı

Kekik çayının faydaları:

 • Düzenli olarak tüketildiğinde toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak cilt hücrelerine yüksek oranda besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olur.
 • Yapısında bulunan yüksek C vitamini içeriği ve antioksidanlar, bağışıklık sistemini ideal bir şekilde güçlendirerek soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hızla gidermeye yardımcı olur.
 • Solunum sorunları için, hem antibakteriyel hem de anti-enflamatuar özelliklere sahip olan kekik çayı, öksürük ve tıkanıklığı yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Bağırsak gazlarına ve bağırsaklardaki solucanlara karşı etkili olan kekik çayı bağırsaklarda yaşanan ağrı ve kramplara çözüm olmaktadır. Kansere, özellikle de bağırsak (kolon) kanserinde iyileştirici etkisi olduğu söylenmektedir.
 • Özellikle bacaklarda hissedilen romatizma ağrılarından şikayetçiyseniz kekik çayı kas kasılmalarını engeller ve ağrıları hafifletir. Ayrıca kekik çayı burkulmalara da iyi gelmektedir.
 • Mide, mide bulantısı, kabızlık, şişkinlik veya kramplara çok iyi gelir. Doğal anti-enflamatuar özellikleri ve yatıştırıcı doğası ve antibakteriyel etkileri, mide ağrılarının azalmasına ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Kekik çayındaki aktif bileşenler, vertigo, multipl skleroz, kulak çınlaması, hepatit ve zona gibi birçok hastalığın önlenmesi veya hafifletilmesi, vücuttaki genel oksidatif stresin azaltılması konusunda faydalı olur.
 • Beyindeki hafıza ve odaklanma merkezini geliştirmeye ve beta-amiloid birikimini yavaşlatmaya yardımcı olur.
 • Regl dönemleri çok ağrılı geçen kadınların için kekik çayı krampları azaltır, adet ağrılarını hafifletir ve adet dönemini düzene sokar.
 • Yatıştırıcı etkisi olan kekik çayı, dopamin ve seratonin seviyerlerini arttırır. İçerdiği karvakrol sayesinde kişinin ruh halini iyileştirir, rahatlatır, stresten ve kötü düşüncelerden arınmasını sağlar bu sayede depresyonu önlemeye yardım eder, anksiyeteyi azaltarak rahatlamayı sağlar.
 • Gargara olarak kullanıldığı takdirde diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelir. Aynı zamanda ağız kokusunu da engeller.
 • Anti bakteriyel özellikleri sayesinde ciltteki patojen bakterilerin yok edilmesini destekleyerek sivilce ve akne oluşumunun önüne geçilmesini sağlar.
 • Bir pamuk yardımıyla, cilt kekik çayı ile silindiği zaman makyaj kalıntılarının, kir ve yağın temizlenmesine de yardımcı olur.
 • Kekiğin çay formu oldukça sağlıklı olduğu kadar bir de kekik yağı bulunmaktadır.
narlı ayvalı kış çayı
Görsel: narlı ayvalı kış çayı

Kekik yağının faydaları:

Kekik yaprakları önemli oranda antiseptik özelliğe sahip olan bir uçucu yağ içerir. Bu yağ, özellikle alternatif tıp olarak ağız içi yaraları için önerilir. Bununla birlikte cilt ve saç problemlerinde de kullanılabilir. Kas ve kemik ağrıları tedavisinde masaj yağı olarak da kullanımı mümkündür. Nefes darlığı ve astım rahatsızlığı olanlar içinde kokusu sayesinde açıcı etki sağlar ve solunumu rahatlatır.

Spordan önce bölgesel yağlanmanın olduğu yerlere sürüldüğünde terlemeye ve yağları erimesine yardımcı olur. Aynı zamanda, son zamanlarda yapılan araştırmalara göre içerdiği karvakrol olarak bilinen bileşen sayesinde güçlü bir antiviral antibakteriyal etkiye sahiptir. Bu yüzdendir ki uzmanlar koronavirüse karşı etkili olduğunu vurguluyor.

Sağlıklı günler dileriz 😊