Kış Aylarında Yüzde Sık Görülen 3 Cilt Hastalığı Nelerdir?

0
1541
yüzde sık görülen 3 cilt hastalığı

İçinde bulunduğumuz bu kış aylarında yüzde sık görülen 3 cilt hastalığını sizler için derledik. Kış mevsiminde havaların soğuması, rüzgar, hava kirliliği, kapalı ortamlarda daha çok zaman geçirmek, daha az su içilmesi ve terlemenin azalması gibi faktörler cildimize önemli zararlar verebiliyor. Bu etkenler ciltte kuruluğun şiddetlenmesine, bunun sonucunda da çeşitli cilt hastalıklarının gelişmelerine veya alevlenmelerine yol açabilir.

yüzde sık görülen 3 cilt hastalığı
Görsel: yüzde sık görülen 3 cilt hastalığı

Yüzde kızarıklık, kaşıntı ile pullanmayla kendini gösteren ve halk arasında yağ egzaması olarak bilinen seboreik egzamaya kış aylarında daha sık rastlanır. Gül ve akne hastalıkları da yine bu mevsimde artış gösteren veya şiddeti artan hastalıklar arasında yer alır. Dolayısıyla ciltte kızarıklık, çatlama, kaşıntı, pullanma ve derin izler gibi yaşam kalitesini düşürebilen sorunların artmaması için bir dizi önlem almak çok önemli.

Kış aylarında yüzde sık görülen 3 cilt hastalığı:

Seboreik egzama 

Soğuk hava, nem kaybı, rüzgar, sıcak suyla yapılan uzun süreli banyolar… Kış aylarında bu faktörler havayla en çok temas eden yüz bölgemizde; kızarıklık, kaşıntı ve pullanmayla karakterize olan ‘seboreik egzama’ şikayetini artırır. Toplumda ‘yağ egzaması’ olarak bilinen seboreik egzama yüz bölgesinin yanı sıra saçlı deri ile göğsün üst bölgesinde de sık görülür. Bu hastalık maske, soğuk hava, stres, bazı besinler ve pek çok faktörün etkisiyle tekrarlayabilen kronik bir hastalıktır. Seboreik egzamanın şiddetlenmemesi için cildin kalitesini artırmak çok önemlidir.

Ne yapmalıyız? 

 • Soğuk ve rüzgarlı havada mümkünse dışarıya çıkmayın.
 • Mecbursanız, yüzünüzü olabildiğince kapatmaya özen gösterin.
 • Cildinizi düzenli olarak nemlendirin.
 • Covid-19’dan korunmak için kullandığımız maskeler yağlı kremi daha da yağlandırıyor. Bu nedenle yağlı olmayan nemlendirici kremleri tercih edin.
 • Tahriş olmaması için tıraş losyonu kullandıktan sonra cildinize alkollü losyon sürmeyin.
 • Hekiminizin önerisi doğrultusunda eczanelerden seboreik egzemaya özel krem ve şampuanlardan faydalanabilirsiniz.
 • Cilde zarar verdiği için kortizonlu kremler kullanmayın.

Lazer, ışık sistemleri, mezoterapi 

Cildinizin kalitesini artırmak için nemlenmesini sağlayan bazı lazer ve ışık sistemleri yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca içeriğinde hyalüronik asit ve peptid olan ürünlerin cilt altına minik iğnelerle enjeksiyon edilmesiyle gerçekleştirilen mezoterapi yöntemi de cildinizin nemlenmesinde etkili olur.

yüzde sık görülen 3 cilt hastalığı
Görsel: yüzde sık görülen 3 cilt hastalığı

Akne 

Toplumda çoğunlukla ‘sivilce’ olarak bilinen akne, iz bırakabilen kronik bir cilt hastalığıdır. Akne oluşumunun pek çok nedeni var. Kalıtsal ve hormonel etkenlerin yanı sıra hijyene dikkat etmemek, bazı besinler ve cildin aşırı nemli olması gibi etkenler de aknelere yol açabilir.

Maske takarken cilde fondöten gibi kapatıcı ürünler sürmek ve makyaj yapmak cildin hava almasını önlediği için akne sorununu daha da şiddetlendirebiliyor. Aknenin tedavisinde başvurulan medikal ilaçlardan oldukça başarılı sonuçlar alınıyor. Ayrıca lazer ve ışık sistemleriyle de akne ve izlerinden kurtulmak mümkün olabiliyor. Cilt tipine göre fraksiyonel lazer, plazma enerjisi, thulium lazer ve dermapen gibi yöntemlere başvurulur.

Ne yapmalıyız? 

 • Hijyene önem verin ve cildinizi düzenli olarak temizleyin. Maskenizi her dört saatte bir, aşırı nemlendiyse veya ıslandıysa hemen değiştirin.
 • Maske takarken fondöten gibi cilt gözeneklerini kapatan ürünler kullanmayın, makyaj yapmaktan kaçının.
 • Yağlı besinler tüketmeyin.

Rozasea 

Toplumda “gül hastalığı” olarak bilinen Rozasea, kış aylarında görülme sıklığı ve şiddeti artan bir diğer hastalık. Yüzde kızarıklık, yanma, batma hissi, damarlarda belirginleşme ve sivilce benzeri oluşumlar, Rozasea hastalığında en sık karşılaşılan sorunları oluşturur. Yüzde kırmızı görünüm oluşturan bu hastalığın tedavisinde antibiyotikler fayda sağlarken, şiddetli ve tekrar eden tablolarda isotretionin etkili oluyor. Rozasea hastalığına yol açan en önemli faktör, kortizonlu preparatların uzun süre yüz bölgesinde kullanılması. Bu nedenle hekime danışılmadan kortizonlu ürünler asla kullanılmamalı.

Ne yapmalıyız? 

 • Cildi tahriş eden ve alkol içeren ürünler kullanmayın.
 • Topikal kortizonlu kremlerden uzak durun.
 • Soğuk ve sıcak havalarda mümkün olduğunca dışarıya çıkmayın.
 • Sıcak içecek ve besinlerden kaçının. Acı baharatlı besinler ve çikolata yemeyin.
 • Alkol ve kafeinli içecekler tüketmeyin.
 • Meronidazol içeren krem ve jelleri tercih edin.
 • Egzersizlerde aşırıya kaçmayın.
 • Stres oluşturan etkenlerden mümkün olduğunca kaçının.
 • UVA ve UVB ışınlarına karşı en az 30 faktörlü güneşten koruyucu ürünleri günlük bakımınızda kullanın.
 • Yaz mevsiminde koruma faktörü daha yüksek ürünleri tercih edin.
yüzde sık görülen 3 cilt hastalığı
Görsel: yüzde sık görülen 3 cilt hastalığı

Canlı bir cilt için düzenli uyku

Yeterli uyku hücre yenilenmesine ve pul pul dökülmesine yardımcı olur. Parlayan ciltler için 7-8 saat derin uyku almayı unutmayın. Uykusuzluk, şişkin gözlere ve koyu halkalara neden olabilir. Kolajen, cilde gücünü veren bir cilt proteinidir. Yeterince uyuduğunuzda, kolajen üretimi uyarılır. Bu, cildinizin daha genç ve dolgun görünmesini sağlar.

Sağlıklı günler dileriz 😊