Hamilelikte Göğüs Ağrısı ve Çözümleri

0
1727
hamilelikte-göğüs-ağrısı

Hamilelikte göğüs ağrısı çoğu kadının yaşadığı en erken gebelik belirtilerinden biri olsa da her zaman kesin bir semptom değildir.

Adet döneminize kadar geçen günlerde göğüslerinizin büyüdüğünü fark edebilirsiniz, bu durum, vücudunuzun ürettiği östrojen miktarındaki artışın sonucudur. Progesteron, adetiniz gelip geçtiğinde devreye girer ve bu da göğüs ağrısına neden olur. Bu durumda her göğüs ağrısı hamile olduğunuz anlamına gelmez.

Bazıları bu semptomu tüm memede bir ağırlık veya hassasiyet olarak hissederken, diğerleri meme başı çevresinde bir karıncalanma olarak hisseder. Bununla birlikte, bu aynı semptom, çoğu kadının hamileyken yaşadığı ilk değişimlerden biridir.

Göğüs-Ağrısı
Görsel: Hamilelikte göğüs ağrısı

Hamilelikte Göğüs Ağrısına Ne Sebep Olur?

Sinir bozucu göğüs ağrılarının temel nedeni artan hormonal değişikliklerdir. Yumurta döllendikten sonra vücudunuz, göğüslerinizi uyaran ve bebeğinizin beslenmesi için süt bezlerinin büyümesine neden olan östrojen, progesteron ve prolaktin gibi gebelik hormonları üretmeye başlar.

Hissettiğiniz şey aslında göğüsleriniz emzirmeye hazırlanması ve dolayısıyla ağrıların da artmasıdır. Bu rahatsızlık gebeliğiniz boyunca gelip geçebilir. Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü profesörü James E. Ferguson II, “Kadınların çoğu ilk trimesterde göğüslerin ağrımasına ve hassaslaşmasına neden olan doku şişmesi yaşıyor” diyor, bu yüzden göğsünüzdeki tüm bu ağrı, sürekli değişen vücut kimyanızdan kaynaklı olabilir.

gebelikte-göğüsteki-değişiklikler
Görsel: Gebelikte göğüsteki değişiklikler göğüs ağrısına neden olur

Göğüs Ağrısında Hangi Hormonlar Rol Oynar?

Öncelikle hamilelik hormonları olan progesteron ve insan koryonik gonadotropin (hCG) vücutta kan hacminde artışa ve göğüslerinizin dolgunlaşmasına neden olur. Daha sonra hormonlar, meme uçlarınıza rengini veren melanositlerde veya pigment hücrelerinde değişiklikleri tetikler. Soluk hücreler sıyrılır ve daha koyu hücreler yüzeye çıkar, bu da meme uçlarınızı daha belirgin hale getirir ve sonuçta bebeğinizin onları daha kolay görmesine yardımcı olur.

Ardından, daha fazla hormon, göğsünüzdeki süt kanallarının hamileliğinizin üçüncü ayında harekete geçmesini işaret eder. Gainesville’deki Florida Üniversitesi’nde bir kadın doğum uzmanı olan Patrick Duff, “Plasentanın ürettiği östrojen ve progesteron, göğüs dokusu içindeki kanalların gelişimini teşvik ettiğini” devamında da “Kanalların büyüdüğünü ve anne sütünün erken formu olan kolostrum üretmeye ve depolamaya başladığını” yayınlarında belirtiyor. Bu da göğüslerinizin ağrımasına neden olabilir çünkü bu hücrelerin yer alması için göğsün genişlemesi gerekir.

Tüm bu hızlı değişiklikler göğüslerinizi oldukça rahatsız hissetmenize neden olur; dokunuşa hassas, ve ağrılıdır. Ama neyse ki hamilelik ilerledikçe ağrı azalır. Bunun yanında, çoğu kadın ilk birkaç haftadan sonra bu rahatsızlığa alışır ve ağrıları hamileliğin ilerleyen dönemlerinde tamamen geçtiğinde bunun farkına bile varmaz.

Hamilelikte Meme Hassasiyetini Ne Giderir?

İyi haber şu ki, hamileliğiniz ilerledikçe ağrı muhtemelen azalacaktır, ancak bu arada hamileliğin erken döneminde ağrıyan göğüslerle ilgili yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Neyse ki, rahatsızlığınızı hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç püf nokta vardır:

  • Daha destekleyici bir sütyen giyin. Göğüslerinize ihtiyaç duydukları desteği vermek büyük olasılıkla size daha iyi hissettirecektir. Tam kapsamlı bir sütyen, göğüsleri kaldırarak ve bölgedeki baskıyı azaltarak daha destekleyici olur. Aynı zamanda daha büyük beden bir sütyen veya spor sütyeni takmak da size yardımcı olacaktır. Geceleri sütyen giymenin acı verici olduğunu düşünüyorsanız, yatağa rahat bir uyku sütyeni ile girmek size daha huzurlu uykular getirebilir.
  • Teması azaltın. Hamilelik süresi boyunca olabildiğince göğüslerinize olan temasınızı kesin. Aksi durmada size daha fazla acı verecektir.
  • Bol giysiler tercih edin. Hamilelik sırasında göğüsleriniz genişledikçe, yapışkan üst kısımlar sevimli olmaktan çok daha sıkıcı hale gelebilir ve giysilerinizin iç dikişleri hassas göğüsleri rahatsız edebilir. Sürtünmeyecek veya tahriş etmeyecek dökümlü giysiler tercih edin.
  • Soğuk kompres yapmayı deneyin. Göğsünüzün üzerine bir havlu koyun ve bölgeye bir buz torbası uygulayın.
  • Ilık duş alın. Herkes soğuk terapiye yanıt vermez, bu yüzden buz torbasından kurtulamazsanız, buharlı bir duşta biraz zaman geçirmeyi deneyin. Isı çevredeki kasları gevşetmeye ve gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Doktor onaylı ağrı kesici veya krem. Ağrılarınız gerçekten size dayanılmaz geliyorsa, doktorunuza ağrı kesici hap ya da kas gevşetici krem kullanmak konusunda danışın!
hamileler-icin-destekleyici-sutyen
Görsel: Hamileler için destekleyici sütyen

Hamilelikten Sonra Meme Ağrısına Ne Sebep Olur?

Bebeğinizi doğurduğunuza göre, sonunda göğüs ağrısından kurtulacağınızı düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, sütünüzün geldiği günlerde (genellikle doğumdan üç veya dört gün sonra başlar) dolgun, hatta kaya kadar sert ve ağrılı göğüslerle ilişkili olma eğilimindedir. Bu, şişkinlik olarak bilinir ve normaldir aynı zamanda da geçicidir. Bu durumun temel sebebi göğüslerinizi dolduran fazladan sütün olmasıdır. Kısa süre içerisinde normal boyutlara inecek ve ağrılarınız da dinecektir.

Mutlu doğumlar, keyifli ve sağlıklı hamilelik süreci dileriz ?