Hamilelikte Ne Şekilde Yatılmalı?

0
1585
Hamilelikte Ne Şekilde Yatılmalı?
Hamilelikte Ne Şekilde Yatılmalı?

Her şeye dikkat etmeniz gereken bu özel dönemde yatış pozisyonunuzda ayrı bir öneme sahip. Bu noktada; sizlerin hamilelikte ne şekilde yatılmalı sorusunun cevabını bilmeniz gerekir. Hamilelik süresince doğru yatış pozisyonlarını öğrenmeniz ve bu şekilde yatmanız gerekecek. Zira yanlış yatış pozisyonları birçok sorunu beraberinde getirebilmektedir. Öncelikle doğru ve yanlışın ayrımın yapılması önemlidir.

En özel ve hassas olan bu döneminizde dinlenmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Dinlenmeniz için yatış pozisyonunuzu da belirlemelisiniz ki kaliteli dinlenme süreleriniz olabilsin. Aynı zamanda yanlış yatış pozisyonu ve düzensiz uyku durumları hem beden sağlığınızı hem de psikolojinizi olumsuz etkileyeceği için bebeğiniz için de olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Tüm bunları göz önüne alarak bu konuda da gereken bilgiyi edinip hemen uygulamaya koymalısınız.

Hamilelikte Ne Şekilde Yatılmalı?
Hamilelikte Ne Şekilde Yatılmalı?

Hamilelikte Yanlış Yatış Pozisyonları

Araştırmacı ve uzmanlar bazı yatış pozisyonlarını zararlarını ve getirebilecekleri riskleri belirtmiştir.

Sırt üstü ve sağ tarafa yatmak bacaklarda bulunan ana damarlardan kalbe giden kan akışını azaltmaktadır.

Bu durma bağlı olarak anne karnındaki bebek de olumsuz etkilenmektedir.

Bu nedenle; uzmanlar hamilelere sırt üstü ve sağ taraf yatış pozisyonlarını önermezler. Geçen yıllarda bir araştırma sonucu verilerine göre sağ tarafa ve sırt üstü yatan hamilelerin ölü doğum riskinin iki kat daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Bu iki yatış pozisyonunda da rahme ve bebeğe baskı uygulanır. Bu da son derece risklidir.

Hamilelikte Ne Şekilde Yatılmalı?
Hamilelikte Ne Şekilde Yatılmalı?

Hamilelikte Doğru Yatış Pozisyonları?

Hamilelikte ne şekilde yatılmalı? Sorusunun ilk cevabı en doğru yatış pozisyonunda yatılmasıdır.

Uzmanlar, hamilelik döneminizde sol tarafa yatmanızı önermektedir. Bununla birlikte bacakların arasına yastık sıkıştırmak ve dizleri kıvırmak bebeğiniz açısından en doğru yatış pozisyonudur.

Bu yatış pozisyonuna sos adı verilir. Bu şekilde yattığınızda böbrekleriniz rahat çalışır. Bununla beraber, plesantaya en uygun biçimde beslenme imkanı sağlamaktadır.

Bu yatış pozisyonunun en önemli avantajlarından biri de özellikle diz ve ellerde meydana gelebilecek ödemi azaltmasıdır.

Hamilelikte Doğru Yatış Pozisyonunun Önemi

Hamilelikte ne şekilde yatılmalı? Konusunda doğru yatış pozisyonu büyük öneme sahiptir. Yanlış yatış pozisyonu pek çok soruna neden olur. Bebeğe baskı ve rahme baskı uygulanması gibi. Bu gibi durumların yaşanması siz annelerin uyku kalitenizi de olumsuz etkiler. Hamilelik döneminizde uyku düzeniniz ve kaliteli uyku uyumanız hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle doğru yatış pozisyonunu bilmeli ve uygulamalısınız.

Hamilelikte Yatak ve Yastık Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hamilelikte ne şekilde yatılmalı sorusunun cevaplarından biri de yatak ve yastık seçimleridir. İlk olarak yatağınızın sert olması önerilir. Yumuşak yataklardan uzak durmalısınız. Yastık kullanımında daha özgür olabilirsiniz. İstediğiniz ve rahat ettiğiniz yastıklarla uyuyabilirsiniz. İsterseniz daha rahat bir uyku için gebelik yastığı da tercih edebilirsiniz. Gebelik yastıkları, hamilelik döneminde yaşanılan sorunlar göz önüne alınarak tasarlanmış bir yastık türüdür.

Hamilelikte Kaliteli Uykunun Önemi

Hamilelikte ne şekilde yatılmalı konusu kadar uyku kalitesi de oldukça önemli. Bu noktada bu iki konunun ne kadar bağlantılı olduğu da görülmektedir. Doğru bir yatış pozisyonu ile kaliteli uyku uyumanız mümkün olur. Kaliteli uyumanız hamilelik sürecinizin daha sağlıklı bir şekilde geçmesini sağlar.

Bununla beraber, hamilelikten kaynaklanan sorunlarınızın azalmasında ve ruhsal açıdan kendiniz daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Bu nedenle; doğru bir yatış pozisyonu ile kaliteli uyku hamilelik sürecinizin en önemli parçalarından biridir. Yatmadan önce ılık bir duş almanız ve bir bardak ılık süt içmeniz de kaliteli uyku uyumanızı destekler. Kaliteli uykular dileriz…