Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

0
1649
meme estetik

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme sadece anneliği değil, aynı zamanda kadınların kadın organlarını da yansıtır. Göğüslerin büyüklüğünden dolayı kadınlar bazı psikolojik sorunlar yaşayabilir. Meme estetiği dünyada en çok kullanılan estetik ameliyatlardan biridir.

Meme estetiği, göğüslerinden memnun olmayan ve görünüşünü düzelten kadınlara yapılan estetik ameliyatın adıdır. Hamilelik, genetik faktörler ve bazı hastalıklar nedeniyle kadınların memeleri büyüyebilir, gevşeyebilir veya küçülebilir. Bu tür sorunları gidermek ve meme ucunu düzeltmek için estetik cerrahi yapılabilir.

meme estetiği
Görsel: meme estetiği

Meme estetiği nasıl yapılır?

Kadının göğüsleri ile ilgili sorunları belirledikten sonra meme estetiği uygulanır. Meme estetiği için meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme işlemleri uygulanabilir. Meme ucu düzeltme veya kaldırma, küçültme veya meme büyütme gibi çeşitli müdahaleler yapılabilir. Meme estetiği ameliyatı uygulama yöntemleri, yapılacak ameliyatın türüne göre değişmektedir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl uygulanır?

Meme büyütme estetiği, yağ enjeksiyonu veya dolgusu ile yapılan bir işlemdir. Çeşitli nedenlerle küçültülmüş memesi olan veya meme aldıran kadınlar için uygundur. Yağ enjeksiyonu yönteminde insan yağından elde edilen özel bir dolgu maddesi kullanılmaktadır. Yağ enjeksiyon yöntemleriyle üretilen büyüme kalıcı olmayıp genellikle tercih edilmez.

Meme büyütme için kullanılan bir diğer yöntem silikon implantlardır. Silikon, kalıcı göğüs büyütme için tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu operasyon sırasında genel anestezi yapılır. Silikon, hastanın meme veya meme başı altından kesi yapılarak yerleştirilir. Görünmeyen yer ve kıyafetlerin altındaki pozisyon ameliyat sırasında kesi için ilk tercihtir.

Operasyon sonrasında güzel dikişler kullanılacağı için çok fazla iz kalma ihtimali yoktur. Operasyon süresi uygulanacak programların türüne ve sayısına bağlı olarak 1 ile 1.5 saat arasındadır. Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastalar aynı gün taburcu edilebilir veya bir gün hastanede kalabilirler. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün ağrı hissetmek normaldir ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır.

meme küçültme
Görsel: meme küçültme

Meme küçültme ameliyatı nasıl uygulanır?

Aşırı büyük göğüsler kadınlarda psikolojik sorunların yanı sıra sırt ağrısı, bel ağrısı ve kamburluk gibi fiziksel sorunlara da neden olur. Normalden büyük göğüsleri küçültmek için çeşitli nedenlerle ameliyat yapılabilir.

Göğüslerin büyüklüğünü azaltmak için çeşitli cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı ters çevrilmiş T şeklindeki kesidir. Fazla meme dokusunu çıkarmak ve operasyonu tamamlamak için hastanın göğsünün altında bir kesi kullanılır.

Operasyon sırasında genel anestezi uygulanır. Ameliyat sonrası kalan dikişin, estetik bir sütür ise çıkarılmasına gerek yoktur ancak 15 gün içinde cerrahi dikişin alınması gerekir. Operasyon sırasında meme kaldırılır ve sıkılaştırılır. Bu operasyonun ortalama süresi 1,5 ile 2 saat arasındadır.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl uygulanır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı, memelerin sarkık kısımlarının keşfedilmesi ve çıkarılması nedeniyle göğüsleri sıkılaştıran bir ameliyattır. Bu ameliyatın amacı, yerçekiminden kaynaklanan şekil bozuklukları, doğum sonrası sarkmalar, kilo alıp vermeler nedeniyle memeleri etkileyen sorunları ortadan kaldırmaktır.

Sarkık memenin büyüklüğüne göre meme büyütme ameliyatı da yapılabilir. Ameliyat süresi 1 saat ile 4 saat arasında değişir. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Meme büyütme ameliyatında memenin fazla kısmını çıkarıldığından ve şeklinin düzeltildiğinden emin olunması gerekir. Operasyondan sonra hastanın bir gün hastanede kalması gerekir.

meme silikonu
Görsel: meme silikonu

Meme estetiği öncesi süreç nasıldır?

Meme estetiği muayenesi yapılmadan önce hasta detaylı bir şekilde muayene edilmelidir. İlk önce hastanın fizik muayenesini yapılmalıdır. Hastanın tercihleri dinlenmeli ve memedeki şekil bozuklukları anlaşılmalıdır. Hastanın ailesinde kanser gibi hastalıklar varsa sorgulanacaktır.

Geçmiş hastalıklar sorgulanır. Hastaya düzenli ilaç kullanıp kullanmadığı sorulur. Sonrasında ise mamografi ve ultrason ile göğüsler detaylı olarak incelenir. Doktor muayeneden sonra hastaya hangi prosedürü uygulayacağına karar verir. Gerekirse birden fazla adım önerilir. Prosedür belirlendikten sonra rutin kan testleri yapılacak ve anestezi hassasiyeti kontrol edilecektir. Operasyon tarihini belirledikten sonra doktor hastanın ne yapması gerektiğini detaylı olarak anlatacaktır.

operasyon süreci
Görsel: operasyon süreci
  • Hastalar ameliyattan en az 8 saat önce yemek yemeyi ve içmeyi bırakmalıdır.
  • Ameliyattan önceki gün duş almanın herhangi bir sakıncası yoktur.
  • Alkol ve tütün kan dolaşımını olumsuz etkileyebileceği için ameliyattan bir hafta önce bırakılmalıdır.
  • Hastalardan ameliyattan en az bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakmaları istenir.
  • Sık kullanılan ilaçlar varsa hekiminizin izni alınarak ve talimatına göre kullanılmalıdır. Hasta operasyondan en az 2 saat önce hastanede olmalıdır.

Sağlıklı günler dileriz ?