Saç Dökülmesini Önleyen Maske Tarifleri

0
1682

Saç dökülmesi herkesin kabusudur. Ancak kadınlar bu konuda daha takıntılıdır ve sürekli olarak saç dökülmesi sorununa bir çözüm aramaktadırlar. Sizin de saç dökülmesi gibi bir probleminiz varsa, saç dökülmesini önleyen maske tarifleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Aradığınız bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Maske Tarifleri

Saç dökülmesi probleminizi kimyasal yollara başvurmadan çözebilirsiniz. Evinizde bulunan malzemelerle çok basit tarifler hazırlayıp, saç dökülmesi probleminize pratik bir çözüm bulabilirsiniz.

Saç dökülmesi için şu maskeler bulunmaktadır;

 • Yumurta maskesi
 • Muz maskesi
 • Badem yağı maskesi
 • Yoğurt maskesi
 • Avokado maskesi
 • Zencefil maskesi
 • Isırgan çayı maskesi
 • Aloe vera maskesi

Bu maskeleri deneyince siz de mucizevi sonuçlar elde edebileceksiniz. Ayrıca, saç dökülmesi sorununuzu çok kolay bir şekilde çözebileceksiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Maske

Yumurta Maskesi

Bir yumurtayı kasede çatal ile çırpın. Ardından kaseye 1 bardak süt, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bu malzemeleri karıştırın, saç ve saç diplerinize uygulayın. Saçlarınızı kapatın ve 20 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk suyla durulayın. Duruladıktan sonra bitkisel bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Muz Maskesi

Muz saçlar için en ideal tedaviyi ve bakımı yapar.

Muz maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler ise şöyledir;

 • 2 adet olgunlaşmış muz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı bal

Bu malzemeleri bir kasede iyice karıştırın. Saçlarınıza ve saç diplerinize sürüp sadece 5 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Maske Tarifi

Badem Yağı Maskesi

Öncelikle birkaç tane muzu blenderda pürüzsüz bir kıvama getirin. Üzerinde 8 damla badem yağı ekleyin ve karıştırın. Saçlarınıza uyguladıktan sonra kapatın ve 1 saat bekleyin. Soğuk suyla saçlarınızı durulayın. Bu maskeden sonra yumuşak bir şampuanla saçlarınızı yıkamalısınız. Bu maske kepek sorununuzu da çözer ve saçlarınızı parlatır. Ayrıca nemlendirir ve yumuşatır.

Yoğurt Maskesi

Bir kaba 1 su bardağı yoğurt, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı bal koyun ve karıştırın. Bu karışımı saç diplerinden uçlarına kadar yedirerek uygulayın. 15 dakika bekleyin ve soğuk suyla durulayın. Yıkarken bitkisel şampuan kullanmanız daha sağlıklı olur. Bu maske saçlarınızı güçlendirir ve besler.

Avokado Maskesi

1 adet küçük ama olgun avokadoyu, 1 çay bardağı süt, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı badem yağıyla birlikte blenderda pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çırpın. Saç köklerinden uçlarına kadar uygulayın. 15 dakika bekleyin ve soğuk suyla yıkayın. Daha parlak saçlar için haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

Zencefil Maskesi

5 damla zencefil esansiyel yağı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağını bir kasede karıştırın. Saç derinize masaj yaparak sürün. Saç uçlarınıza da uygulamayı unutmayın. 45 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Dilerseniz bir gece boyunca da bekletebilirsiniz.

Isırgan Çayı Maskesi

1 bardak su kaynatın ve içerisine bir poşet ısırgan çayıyla beraber 1 su bardağı taze biberiyeyi ilave edin. Çayın demlenmesi için 1 saat bekleyin. Çay demlendikten sonra süzün ve soğumasını bekleyin. Ardından 10 dakika süresince saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Sonra durulayın ve şampuanla yıkayın. Dilerseniz karışımı sprey şişesine koyarak da kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Maskesi

1 adet aloe vera yaprağı, 1 çay kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırın. Saçlarınıza sürün 2 saat bekleyin ve durulayın. Haftada 2 kez uygulanabilir. Bu pratik maskelerle sizlere sağlıklı ve güzel günler dileriz.