Sağlıklı Böbreklere Sahip Olmanız İçin Önerilen 10 Besin

0
1678

Sağlıklı böbrek, sağlıklı bir kalp kadar önemlidir. Sağlıklı böbrek, atıkları ve fazla suyu filtreler ve zararlı toksinleri vücuttan idrar şeklinde uzaklaştırır. Ayrıca fasulye şeklindeki bu organlar, vücuttaki önemli hormonların salgılanmasından ve elektrolitlerin ve diğer sıvıların dengesinin korunmasından da sorumludur.

Böbrek problemleri idrar yapma zorluğuna, göz çevresinde şişmeye, ayak ve ellerde şişmeye neden olabilir. Böbrek sorunları olan kişilerde ayrıca kalp hastalığı riski daha yüksektir. Bu nedenle, sağlıklı böbrekler için iyi olan ve böbreklerin en iyi işlevini geliştirmenize yardımcı olabilecek yiyecekleri listeledik:

sağlıklı böbrekler
Görsel: sağlıklı böbrekler

1. Lahana

Lahana, böbreklere ciddi şekilde zarar verebilen serbest radikalleri parçalamaya yardımcı olan fitokimyasallarla doludur. Ayrıca B6 vitamini (124 mcg / 100 g), C vitamini (36.6 mcg / 100 g) ve K vitamini (76 mcg / 100 g), lif (2.5 mg / 100 g) ve folik asit (43 mcg / 100 g) ) içerir. Bunların tümü optimal böbrek sağlığına katkıda bulunur. Bu yeşil yapraklı sebzenin son derece düşük potasyum içeriği nedeniyle, diyaliz diyetinde de önemli bir tamamlayıcıdır.

lahana
Görsel: lahana

2. Kırmızı ve mor meyveler

Çilek, kızılcık, ahududu ve yaban mersini gibi farklı meyve türleri, böbrekler için iyi olan mükemmel manganez, C vitamini, lif ve folik asit kaynaklarıdır. Bu meyvelerin antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri, iltihabı azaltmaya ve mesane fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Böbrek sağlığını iyileştirmek için taze, dondurulmuş veya kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz.

kırmızı ve mor meyveler
Görsel: kırmızı ve mor meyveler

3. Balık

Balık, vücuttaki iltihabı azaltabilen ve böylelikle böbrekleri çeşitli hastalıklardan koruyan omega-3 yağ asitleri içerir. Ayrıca balık, yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Bir araştırmaya göre, balık yemek, diyabetik hastalarda anormal idrar proteini düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı böbrekler için en iyi balıklar somon, gökkuşağı alabalığı, uskumru, ringa balığı ve ton balığıdır. Böbrek problemlerini azaltmak için kızarmış balık yerine buharda pişirilmiş, haşlanmış veya ızgara balık yemelisiniz.

balık
Görsel: balık

4. Yumurta beyazı

Protein, düşük fosfor içeriği ve yüksek protein kalitesi nedeniyle böbrek hastalığı olan hastalara önerilir. Yüksek kaliteli protein, böbreklerin düzgün çalışması için gerekli olan temel amino asitleri içerir. Ek olarak, yüksek kaliteli protein vücutta metabolize edildikten sonra daha az atık üretir.

Yumurta beyazlarını kızarmış yumurta olarak yiyebilir ya da sarısı olmadan yumurta akı haline getirebilirsiniz. Böbrek sorunları olan kişiler yumurta sarısından uzak durmalıdır. Böbreklere ekstra yük getireceği için yüksek protein tüketilmesi önerilmez.

yumurta beyazı
Görsel: yumurta beyazı

5. Zeytinyağı

Zeytinyağı kalbinize ve böbreklerinize iyi gelir. Bu yağ, oksidasyonu azaltan ve böbrek sağlığını destekleyen bir anti-enflamatuar yağ asidi olan önemli bir oleik asit kaynağıdır. Ayrıca zeytinyağı, iltihaplanmayı ve oksidasyonu önleyen polifenoller ve antioksidanlar açısından zengindir.

Sızma zeytinyağı, normal zeytinyağından daha fazla antioksidan içerir. Bu nedenle, en büyük sağlık yararlarını elde etmek için bunlardan birini kullanın. Günlük diyetinizde salata sosları yapmak için zeytinyağı kullanabilirsinböbiz.

Zeytinyağı
Görsel: Zeytinyağı

6. Sarımsak

Sarımsak, böbrek hastalığı ve kalp hastalığı olasılığını etkili bir şekilde azaltabilen antioksidan ve antikoagülan özelliklere sahiptir. Günde 1-2 diş çiğ sarımsak yemek, vücuttaki zararlı kolesterol seviyelerini ve iltihabı büyük ölçüde azaltabilir. Yemeklerinizin aromasını ve lezzetini arttırmak ve sağlığa faydalarından yararlanmak için taze, konserve, doğranmış veya toz halindeki sarımsakları yemeklerde kullanabilirsiniz.

sarımsak
Görsel: sarımsak

7. Soğan

Soğan, böbrekleri detoksifiye etmeye ve temizlemeye yardımcı olan güçlü antioksidanlarla doludur. Bu nedenle böbrekle ilgili birçok sağlık sorununun önlenmesine yardımcı olur. Soğanın potasyum oranı düşüktür, ayrıca vücudun yağ, protein ve karbonhidratları metabolize etmesine yardımcı olan bir mineral olan krom içerir.

En önemlisi, bu baharatlı katmanlı sebzeler güçlü antienflamatuvar özellikleriyle bilinirler. Soğanlar çiğ olarak yenebilir veya yemeklerden sonra pişirilebilir. Çiğ soğan, böbrek taşlarının doğal olarak tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

soğan
Görsel: soğan

8. Kırmızı dolmalık biber

Kırmızı dolmalık biber, kandaki toksik atıkları parçalamaya yardımcı olarak böbrek sağlığına yardımcı olur. Potasyum bakımından düşüktürler ve A, B6 ve C vitaminleri, folik asit ve lif bakımından zengindirler.

Böbrek hastalığınız olduğunda, genellikle potasyum alımınızı azaltmanız önerilir, çünkü hasarlı böbrekler kandaki potasyumu etkili bir şekilde filtreleyemeyebilir. Bu lezzetli sebze ayrıca belirli kanser türlerini önleyebilen bir antioksidan olan likopen içerir. Diyetinize çiğ, haşlanmış, kavrulmuş, kavrulmuş veya demlenmiş kırmızı dolmalık biber ekleyebilirsiniz.

kırmızı biber
Görsel: kırmızı biber

Sağlıklı günler dileriz ?