Su Kefirinin Faydaları Saymakla Bitmez!

0
1635
su kefiri

Su kefiri Meksika’dan gelen ve tüm dünyayı saran tanecikler gerçek bir sağlık deposu görevi görür. Adeta gazlı içeceklere rakip olan ancak onlar gibi zararlı olmayan su kefiri, sosyal medyada fırtınalar koparmaktadır. Beslenme ve diyet uzmanları, sağlıklı yaşamak isteyenlerin yeni gözdesi olan su kefiri hakkında bilgi verdi.

su kefiri
Görsel: su kefiri

Veganlar rahatlıkla tüketebilir!

Fermante bir içecek olan kefir, çok eski zamanlarda Kafkas halkının uzun ömrünün sırrı olarak kabul edilir. Suyun mayalanmasından elde edilen kefir, içeriğindeki probiyotikler sayesinde hastalıklara karşı mucizevi etkilere sahiptir. Su kefiri de bildiğimiz kefir gibi ortaya çıkan ve içinde yer alan binlerce yararlı bakteri sayesinde bağırsak florasını düzenleyen çok önemli bir içecektir. Bakteri, maya ve polisakkaritlerin kümeleşerek oluşturduğu jel, kristal sağlık tanecikleridir.

Bitkisel kaynaklı olması sebebiyle süt kefirinden farklı olan su kefiri, geleneksel kefirin aksine Kafkas değil Meksika kökenlidir. Tatlı bir öz suyu bulunan opuntia cinsi kaktüsün çevresinden simbiyotik ilişki içerisinde olan bakteri ve maya kolonilerinden elde edilir. Su kefiri üretilmemektedir, ortaya çıkması için elde edilmesi ve çoğaltılması gerekir. Süt ürünleri tüketmeyenler için çok iyi bir seçenek olan su kefirinde yoğurttan çok daha fazla probiyotik vardır. Ayrıca laktoz intoleransı olan kişiler ve veganlar da su kefirini rahatlıkla tüketebilir.

Faydaları saymakla bitmez!

Faydalı bakterileri içinde barındıran su kefiri gerçek bir sağlık deposudur. Su kristallerini andıran kefir; su, meyve parçaları ve şeker konularak 24-48 saat fermente edilir. Sonuç olarak ise sağlıklı bir içecek ortaya çıkar. Şu an bolca içilen gazlı içeceklere rakip olan su kefiri, mayalandığında laktik asit, ethanol ve karbondioksitli gazlı içecek formu oluşur.

Kansere karşı kalkan oluşturun

En önemli özelliği güçlü bir probiyotik kaynağı olmasıdır. Probiyotikler, kanserin önlenmesinden bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine bağırsak sağlığından hastalıklara karşı korunmaya kadar birçok alanda faydalıdır.

Su kefirinin bir diğer faydası ise kanserle mücadele etmesidir. Su kefiri bağırsaklar ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde katkı sağlar, aynı zamanda kabızlık çeken bireyler için çok faydalıdır. Fermente ürün olduğundan bağışıklık güçlendirir.

su kefiri
Görsel: su kefiri

Elmalı tarçınlı detoks nedir? 

Son dönemlerde en sık tercih edilen detoksların başında elmalı tarçınlı detoks gelmektedir. Bunun sebebi elmanın zengin antioksidan içeriği ile tarçının kan şekerini düzenleyici olarak etki göstermesidir.

Elmalı tarçınlı detoks ne işe yarar? 

-Su tüketiminin artırılmasını sağlar.
-Tatlı isteğini ve açlık ataklarını azaltır.
-Vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştırır.
-Sindirimi iyileştirir.
-Karaciğer ve böbrek sağlığını düzenler.
-Gaz ve şişkinlik şikayetlerini giderir.
-Antioksidan, mineral ve vitaminler sağlar.

Elmalı tarçınlı detoksun özellikleri nelerdir? 

Elma; antioksidan, vitamin ve mineral açısından zengin içeriğe sahiptir. Aynı zamanda karaciğer detoksifikasyonunda önemli bir rol oynayan fitokimyasallar içerir. Aşırı kilolu kişilerde bel çevresindeki yağlanmayı önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Elmadaki polifenoller vücut yağının metabolizmasında önemli bir rol oynar.

Ayrıca çalışmalar, zengin su içeriğinin kilo ve yağ kaybına önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Tarçın da kan şekeri üzerindeki dengeleyici etkileri sayesinde açlık ataklarını önleyici etkiye sahiptir. Bu sayede dengeli beslenme ve kilo verme döneminizi daha kolay geçirmenize yardımcı olmaktadır. Anti-enflamatuvar ve antioksidan içerik bakımından zengindir, bu da vücudunuzu zararlı toksinlerden arındırırak detoks etkisi göstermesini sağlar.

Bunun dışında sindirim sağlığını iyileştirir ve kan şekeri seviyelerini yöneterek tip 2 diyabet riskini altında tutar. Bu faydalı etkiler bir araya geldiğinde ise vücudu zararlı toksinlerden arındırırken aynı zamanda kilo kaybı sağlayabileceğiniz bir detoks yapabilmek için elma ve tarçından faydalanmak oldukça iyi bir seçenektir.

Elmalı tarçınlı detoksu kimler yapabilir? 

Elmalı tarçınlı detoksu; toksinlerin yarattığı halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk şikayetleri yaşayan, kolay kilo alabilen, tatlı isteği ve açlık atakları ile ilgili sorunlar yaşayan kişilerin rahatlıkla uygulayabileceği bir detokstur. Detoksu uygulamadan önce mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

Elmalı tarçınlı detoks suyu
Görsel: Elmalı tarçınlı detoks suyu

Elma tarçınlı detoks nasıl yapılır? 

Elmalı tarçınlı detoks; 1 adet elma, çubuk tarçın ve su ile uygulanması oldukça kolay bir detokstur. Detoksu uygularken aynı zamanda günlük beslenme alışkanlıklarıyla tüketilen besinlere de dikkat edilmelidir.

Elmalı tarçınlı detoks suyu tarifi: 

-1 adet dilimlenmiş elma
-3 adet çubuk tarçın
-1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil
– 2 adet karanfil
– ½ limon (tatlandırmak için ekleyebilirsiniz)

1 adet bardak ılık su içerisine dilimlenmiş elmaları, 3 adet çubuk tarçını ve diğer malzemeleri ekleyin. 15 dakika bekletin. Ardından tüm gün boyunca içebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz 😊