Kalçanızı Şekillendirecek En İyi Hareketler

0
1571
Kalçanızı Şekillendirecek En İyi Hareketler
Kalçanızı Şekillendirecek En İyi Hareketler

Alt vücudunuza, özellikle de kalça kaslarınıza odaklanıp, onları şekillendirmek istiyorsanız, Annelik Yolunda ekibi olarak, sizin için 6 hareketten oluşan bir antrenman hazırladık. Hazırsanız, başlayalım! 😎🤩

Plie Squats

Bu hareketi uygulamak için ayaklarınızın arasını eşit şekilde açın, parmak uçlarınız 45 derecelik bir açıyla dışarı doğru baksın. Daha sonra kalçanız yere paralel olana kadar eğilip, kalkmalısınız. Bunu birkaç defa tekrarlayın.

Görsel 1: Bu hareketi uygulamak için ayaklarınızın arasını eşit şekilde açın, parmak uçlarınız 45 derecelik bir açıyla dışarı doğru baksın.

Lying Side Leg Raise

Bu egzersizi yapmak için bacaklarınızı uzatarak, yan yatın. Kalçanızı sabit tutun, üstteki bacağınızı yavaşça kaldırırken vücudunuzun dönmesine izin vermeyin. Bir taraf için tekrarları tamamladıktan sonra diğer yöne geçebilirsiniz. Bu egzersiz kalçalarınızın düzgün hizalanmasına katkıda bulunur.

Görsel 2: Bu egzersizi yapmak için bacaklarınızı uzatarak, yan yatın.

Glute Bridges

Köprü hareketini yapmak için sırt üstü yatın, ayaklarınızı kalçanızın hizasında yere yerleştirin. Kollarınızı ve başınızı zeminle temas halinde tutarken, kalçalarınızı gidebildiği kadar yükseğe kaldırın. Hareketin tepe noktasında mümkün olduğu kadar en üst seviyede kalabilmek için kalça kaslarınızı sıkmanız lazım. Bu egzersiz öncelikle kalça kaslarınızı hedefler ve kalça görünümü üzerinde olumlu bir etki sağlar. Ayrıca, diz sağlığınız için de iyi olacaktır.

Görsel 3: Köprü hareketini yapmak için sırt üstü yatın, ayaklarınızı kalçanızın hizasında yere yerleştirin.

Barbell Hip Thrust

Köprü hareketine çok benzer bir harekettir, ancak ilave ağırlık ile yapılır. Bu egzersizi yapmak için omuzlarınızı ve dirseklerinizi bir benche yaslayarak kalçalarınızın üzerine bir halter yerleştirin. Halteri elinizle sabitleyin, düz bir sırt ve sıkı karın kasları ile beraber kalçanızı kaldırmak için topuklarınızı itin ve kalça kaslarınızı çalıştırın. Bu hareket kalça kaslarınıza muazzam bir egzersiz sağlarken çevresindeki kasları da çalıştırır. Kütle oluşturmak için yüksek ağırlıkla ya da kondisyon için düşük ağırlık ve yüksek tekrarla yapabilirsiniz.

Görsel 4: Köprü hareketine çok benzer bir harekettir, ancak ilave ağırlık ile yapılır.

Pistol Squats

Pistol squatlar aslında tek ayaklı squat hareketi olarak da bilinir, tüm üst bacağı ve uyluğu çalıştıran zorlu bir egzersizdir. Bu egzersizi yapmak için kendinizi bir ayağınızın üzerinde, diğer ayağızın önünde olacak şekilde dengeleyin. Kendinizi kontrollü bir şekilde yere doğru indirirken bacak ve karın kaslarınızı sık. Hareketin sonunda bir saniye duraklayın, ardından tekrar yukarıya çıkın. Bu egzersizi doğru yapabilmenize yardımcı olacak çeşitli seviyeler vardır, örneğin, bir sandalye yardımıyla yarım pistol squats yapmakla işe başlayabilirsiniz.

Görsel 5: Pistol squatlar aslında tek ayaklı squat hareketi olarak da bilinir, tüm üst bacağı ve uyluğu çalıştıran zorlu bir egzersizdir.

Sumo Walks

Sumo walks, kondisyonunuz için iyi egzersizdir ve yorucu kondisyon egzersizi olarak da yapılabilir. Bu egzersizi yapmak için bacaklarınız geniş aralıklı olacak şekilde derin bir çömelme duruşuna geçin ve bir yandan yana doğru adım atın. Çömelme duruşunu korurken mesafeyi kapatmak için büyük adımlar atmaya devam edin. Yanmayı hissetmeniz uzun sürmez.

Annelik Yolunda ekibi olarak, sağlığınıza dikkat etmenizi temenni eder, bol egzersizli günler dileriz! 😊

Kaynaklar:

  1. https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/how-to-get-wider-hips
  2. https://www.shape.com/fitness/workouts/6-moves-slimmer-hips-and-thighs

Görsel Kaynak: https://blog.kinobody.com/women-workouts/hip-thrust-for-a-tight-butt/