Stres Ve Anksiyete İle Savaşan 9 Süper Besin!

0
1564
Stres ve anksiyete ile savaşan besinler

Stres ve anksiyete ile savaşan 9 süper besinlerin neler olduğunu biliyor muydunuz? Koronavirüs, karantina günleri, sevdiklerimizi ve sağlığımızı kaybetme korkusu derken stres, hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Bu süreçte sürekli kaygılar ve endişeler ile boğulan ruhumuza beslenmemizde yer açacağımız bazı besinler ile destek olabiliriz. Yani kendinizi stresli, endişeli veya bunalmış hissediyorsanız bundan kurtulmak için belirli yiyeceklere başvurabilirsiniz! Mutluluk hormonlarınızı artırarak kan basıncını düşüren, sakinleşmenize büyük katkısı olan kortizol seviyelerini dengelemeye yardımcı olan 9 süper besini sizler için sıraladık.

Stres ve anksiyete ile savaşan besinler
Görsel: Stres ve anksiyete ile savaşan besinler

Stres ve anksiyete ile savaşan besinler:

1.Kırmızı biber 

Stresli olduğumuzda vücudumuz kortizol adı verilen bir hormon salgılar. Bağışıklığı güçlendiren C vitamini yönünden zengin olan kırmızı biber, kan dolaşımındaki stresi yönetmeye yardımcı olan kortizol miktarını azaltır.

Nasıl yenir: 

Jülyen şekilde şerit şerit doğradığınız biberleri çalışırken masanızda bulundurun ve stresli hissettiğiniz anlarda sade şekilde ya da humus ile birlikte tüketin. Biberlerden yükselen çıtırtı sesleri gergin çene kaslarınızı da rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

2.Pişmiş domates 

Likopen kaynağı olan pişmiş domates, kırmızı biber gibi kortizol seviyenizi düşürmenize yardımcı olur. Depresif belirtilerin artmasıyla bağlantılı olan enflamasyon ve kandaki pıhtılaşmayı önler. Araştırmalar, domates pişirmenin likopenin gücünü diğer meyve veya sebzelerden çok daha fazla artırabildiğini ortaya koydu.

Nasıl yenir: 

Kahvaltı rutininize pişmiş domates eklemeyi deneyin ya da öğle veya akşam yemeği için domates çorbası yapın.

3.Ispanak 

Ispanak ve diğer koyu yapraklı yeşillikler folat bakımından zengindir ve vücudumuzun ruh halini iyileştiren serotonin ile dopamini üretmesine yardımcı olur. Ispanak ayrıca yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan magnezyum bakımından da zengindir. Stres altındayken vücut, magnezyumdan yoksun kalır. Bu nedenle ıspanak yoluyla bol miktarda magnezyum almak, vücudunuzu yeniden dengelemenin harika bir yoludur.

Nasıl yenir: 

Kahvaltıda haşlanmış yumurta ile birlikte tüketmek için lezzetli mi lezzetli bebek ıspanaklara başvurabilirsiniz.

Stres ve anksiyete ile savaşan besinler
Görsel: Stres ve anksiyete ile savaşan besinler

4.Avokado 

Avokado; potasyum, E vitamini, B vitaminleri ve folat dahil olmak üzere sağlık için faydalı 20 temel öğe içerir. Nutrition Journal’da yayınlanan araştırmaya göre avokado sizi gün boyu tok tutar ve kan şekerini düzenler, bu da stres anlarında bile ruh halinizi dengede tutmaya yardımcı olur.

Nasıl yenir: 

Avokado o kadar çok yönlüdür ki onu hemen hemen her şeye ekleyebilir hatta kendi başına bir atıştırmalık olarak da yiyebilirsiniz.

5.Somon 

Somon, hormonlarınızı düzenleme ve ruh halinizi canlandırmaya yardımcı olan, Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin inanılmaz sağlıklı bir besindir. Somon ayrıca vücutta stres anlarında tükenen çinko da içerir.

Nasıl yenir: 

Kahvaltı, öğle veya akşam yemeği hiç fark etmez! Bu lezzetli protein, kahvaltıda yumurta ile birlikte harika bir ikilidir. Fırında kendi yağı ile pişirildiğinde salatanın yanında öğle ve akşam yemeği için harika seçenektir.

6.Bitter çikolata 

Magnezyum eksikliği, anksiyete ve strese bağlı tüm sorunlar ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle stresli çikolatadan aldığımız birkaç ısırık size kendinizi suçlu hissetirmesin. Kaliteli bir bitter çikolata, size sağlık açısından destek olacak düzeyde magnezyum ve çinko içerir.

Nasıl yenir: 

Stresliyken atıştırmalık olarak birkaç parça iyi kalitede bitter çikolata tüketin.

Stres ve anksiyete ile savaşan besinler
Görsel: Stres ve anksiyete ile savaşan besinler

7.Ceviz 

Ceviz, vücudun dokosaheksaenoik aside (DHA) dönüştürdüğü bitkisel formda bir Omega-3 yağ asidi içerir. Bu da sizi endişeli ve huzursuz hissettiren bir hormon olan noradrenalini düşürmeye yardımcı olur.

Nasıl yenir: 

Öğle yemeğinde salatanıza bir tutam ceviz ekleyin.

8.L-triptofan 

L-triptofan, vücudunuzun ‘mutluluk hormonu’ serotonine dönüştürdüğü bir amino asittir. Stresli olduğunuzda huysuzlaşır mısınız? Araştırmalar, triptofan tüketen kişilerin önemli ölçüde daha sakin ve saldırganlıktan uzak olduğunu ortaya koyuyor.

Nasıl yenir: 

L-triptofan açısından zengin yiyecekler arasında yulaf, yoğurt, fındık, tohumlar veya hayvansal ürünler bulunur.

9.Susam 

Vücudumuzun hem bağışıklık hem de sinir sistemi için çinkoya ihtiyacı vardır. Stres ve kaygı ise vücudunuzdaki çinkoyu tüketen baş düşmanlardır. Susam tohumları ister çiğ, ister kızarmış veya öğütülmüş olsun 100 gram porsiyon başına yaklaşık 10 mg çinko içerir.

Nasıl yenir: 

Susamın ezilerek ve çeşitli işlemlerden geçilerek sıvı hale getirilmesiyle elde edilen tahini salatalarınızın üzerine ekleyerek ya da bazı sebzeleri tüketirken dip sos olarak kullanabilirsiniz. İçeriğinde bolca tahin bulunan humusu da alternatifleriniz arasına alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz 😊