Ayak Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

0
1704
Ayak Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?
Ayak Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Ayak kokusu özellikle ayakkabının hava geçirmemesinden kaynaklanan bir durumdur. Geçmeyen ayak kokusu oldukça önemli bir sorun olabilmektedir. Ayak terlediği zaman ortaya çıkan bakteriler, ayakta kokuya neden olmaktadır. Ayakta terleme durumu, bazı ilaçlar, yeme alışkanlıkları gibi etkenlerden de kaynaklanabilir. Özellikle kış aylarında kapalı ayakkabı giyilmesiyle ayakta daha sık koku görülebilmektedir. Kış aylarında kullanılan kapalı ve su geçirmeyen ayakkabılar hava da almadığından oldukça fazla ayak kokma sorununa neden olmaktadır. Ayak kokusu probleminde ayakkabıların bol bol havalandırılması oldukça önemlidir. Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere ayak kokusunu önlemenin yollarını anlatacağız. Hazırsanız, başlayalım!

Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak kokusu genel olarak, ayak terlemesinden meydana gelmektedir. Ayak terlemesi oldukça doğal ve olağan bir problemdir. Çorap seçimi, ayakkabı seçimi gibi oldukça fazla nedenden dolayı ayakta terleme problemi görülmektedir. Ayakta terleme ile hava aldırmayan ayakkabı birleşince ayakta koku sorununa rastlanmaktadır.

Görsel 1: Ayak kokusu genel olarak, ayak terlemesinden meydana gelmektedir.
Görsel 1: Ayak kokusu genel olarak, ayak terlemesinden meydana gelmektedir.

Hangi Ayakkabılar Koku Yapar?

Özellikle kışlık ayakkabıların, bot ve çizme gibi ayakkabıların, koku yaptığı yaygın olarak bilinmektedir. Bunun sebebi, kış için üretilen ayakkabıların su geçirmeme özelliğinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Hava almayan ayakkabılar, özellikle ayakta terleme yapacağından koku sorununa sebep olmaktadır.

Ayak Terlemesi ve Ayak Kokusu Nasıl Önlenebilir?

Ayak terlemesini ve kokusunu önlemek oldukça kolaydır. Ayak kokusunu önlemek için ayakkabılar bol bol havalandırılmalıdır. Genel olarak, havalandırılan ayakkabılarda daha az ayak kokusuna rastlanmaktadır. Ayak kokusunu önlemenin diğer bir yolu ise ayakkabı koku spreyleridir. Ayak kokusunu sprey ile oldukça kolay bir şekilde önlemek mümkündür. Her ayakkabı mağazasında bulunan ayakkabı koku spreylerini satın alıp, ayakkabılarınızı çıkardığınızda spreyi sıkmanız yeterli olacaktır. Ayakkabı gece boyu sıktığınız spreyin de etkisiyle oldukça fazla havalanacak ve kokuya sebep olmayacaktır. Ayak terlemesi için ise kişinin pamuklu çoraplar tercih etmesi gereklidir. Pamuklu çoraplar sayesinde ayakta terleme sorunu meydana gelmeyecektir.

Görsel 2: Ayak kokusunu önlemek oldukça kolaydır.
Görsel 2: Ayak kokusunu önlemek oldukça kolaydır.

Doğal Yollar ile Ayak Kokusu Nasıl Önlenebilir?

Ayak kokusunu doğal yollar ile önlemek mümkündür. Ayak kokusu oldukça sık rastlana bir problemdir. Bu yüzden sıkça ayak Kokusuna çözüm önerileri aranmaktadır. Bu önerilerden ilki, çaydır. Gün içinde tükettiğiniz poşet çayları ılık suyun içinde biraz beklettikten sonra ayaklarınızı bu suda yıkamanız ayak terlemesinin ve ayak kokusunun önüne geçmektedir. Diğer bir yöntem ise sirkedir. Anti – bakteriyel olan sirke, ayak terlemesi ve ayak kokusunda da oldukça etkilidir. Ilık suyun içine dökülen bir miktar sirkenin içinde ayaklarınızı bekletmeniz durumunda ayak terlemesinin ve ayak kokusunun önüne geçebilirsiniz. Ayak kokusuna ve ayak terlemesine çözüm olarak karbonatta denenebilir. pH seviyesini dengeleyen karbonat ayak kokusuna iyi gelmektedir.

Görsel 3: Ayak kokusunu önlemek için doğal yöntemler mevcuttur.
Görsel 3: Ayak kokusunu önlemek için doğal yöntemler mevcuttur.

Ayakkabının içine serpilen bir miktar karbonat ayakkabı kokusunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Adaçayı da özellikle ayak kokusuna ve ayak terlemesine iyi gelmektedir. Adaçayını ayakkabınızın içine koyarak havalandırmanız halinde ayakkabınızda koku oluşumunun yok olduğunu göreceksiniz. Birçok farklı doğal malzeme ile ayak kokusunu gidermek mümkün olduğu için akıllara “Limon ayak kokusuna iyi gelir mi?” sorusu da gelmektedir. Bu sorunun cevabı ise limonun ayak kokusuna karşı iyi geldiğine bir herhangi bir kanıt yoktur. Ayak kokusunu önlemek için ayaklara limon sürmek oldukça yanlış bir durum oluşturabilir. Limon asit bir besin olduğu için ayakta çatlamaya sebep olabilir.

Ayak ve Ayakkabı Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak kokusuna iyi gelen en önemli etmen su ve sabundur. Ayaklarınızı eve geldiğinizde su ve sabun ile yıkarak kokunun önüne geçmeniz oldukça mümkündür.

Ayakkabı kokusu için ise en çok tercih edilmesi gereken ayakkabıcılarda satılan ayakkabı spreyleridir. Bu spreyler, ayakkabı kokusunun önüne geçmektedir.

Ev Terliklerinde Koku Nasıl Giderilir?

Ev terliklerindeki kokular, oldukça rahatsız edici olmaktadır. Ev terliklerindeki kokuyu gidermek için ev terlikleri bol bol yıkanabilir. Ayakta koku, genel olarak ev ortamında değil, dışardayken olduğundan dolayı eve gelindiği zaman ayakların su ve sabunla yıkanması, ev terliklerindeki kokunun da oldukça önüne geçmektedir. Ev terliklerindeki kötü kokunun giderilmesi için terliklere oda spreyi ve ayakkabı koku spreyi sıkılabilir. Arada bir yapılan bu uygulama ile ev terliklerindeki koku giderilebilir. Terliklerde karşılaşılan ve geçmeyen ayak kokusuna çözüm olarak ev terlikleri sıkça yıkanmalıdır.

Annelik Yolunda ekibi olarak, ayak sağlığınıza dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Kaynaklar:

  1. https://cdnsciencepub.com/doi/abs/10.1139/w05-130
  2. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3810/psm.1996.08.1517?journalCode=ipsm20
  3. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/6664932?casa_token=LksKYug2Fl0AAAAA:31cDivKIEKo7mD5h3MjJ6GRW9cAac2CuFonHrqIQiKTjJPpV3dskT2XhzL8CRXb-RrgOdVTZqtJS

Görsel Kaynak: https://www.izzyweb.net/2018-09/everything-guys-need-to-know-about-how-to-cure-stinky-feet/