Bebekler İçin Hangi Alanda Müslin Bez Kullanılır?

0
1236
bebekler-icin-hangi-alanda-muslin-bez-kullanilir

Müslin kumaştan üretilen kaliteli ürünlere ulaşmak için muslinstyle.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Müslin bez yumuşak, dokuması gevşek, yapısı pamuklu bir kumaş türüdür. Bu bez genel olarak bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik kullanılır. Bir anne bebeğinin cildine zarar gelmemesi için, sıcak tutması için veya benzeri amaçlara yönelik müslin bezlerini kullanır.

1. Bebek Battaniyesi

Müslin kumaşların bebekler için en yaygın olarak kullanıldığı alanlardan birisi battaniyedir. Bebekler yapıları gereği soğuk bir ortama hemen ayak uyduramaz veya kendisini soğuktan koruyamaz. Bu yüzden ebeveynler çok dikkat etmeliler. Tam bu nokta müslin bezler annelerin yardımına koşar. Çünkü pamuklu, yumuşak ve sıcak tutan yapısıyla bebekleri soğuktan korur. Ayrıca rahatlıkla nefes aldıran boşluklu bir yapısı vardır. Müslin kumaşlar gayet esnektirler. Bu sebeple bebeklerin herhangi bir hareketlilik kısıtlaması ile karşılaşmasını önler.

bebekler-icin-hangi-alanda-muslin-bez-kullanilir (1)
Görsel: Bebek müslin örtü nerelerde kullanılır

2. Alt Açma Örtüsü

Bebeklerin ciltleri çok hassastır. Bu sebeple kolayca tahriş olabilir. Müslin bebek kumaşları bu açıdan çokça tercih edilir. Bebeklerin altları sık sık değiştirilir ve altlarına serilen bezler bazen popoda tahrişe, kızarıklığa sebep olur. Müslin alt açma bezlerinin yapısı hassas vücutlara yönelik tasarlandığı için anneler bebekleri için sıkça tercih eder.

3. Emzirme Örtüsü

Çocuklarla dışarıya çıkmak bazen anneler için zor olabilir. Özellikle 0-1 yaş aralığında bebekleri sık sık emzirmek gerekir. Evde olmadığında anneler, bebeklerini emzirirken bez kullanmak durumundadır. Kullanılan bezlerin bebeğin hava almasını engellememesi ve bebeği terletmemesi gerekir. Müslin kumaşlar annelerin bu alanda da hayatını kurtarmaktadır. Boşluklu, geniş ve esnek yapısı ile bebekler için emzirme örtüsü olarak kullanılması çok rahattır.

bebekler-icin-hangi-alanda-muslin-bez-kullanilir (4)
Görsel: Emzirme örtüsü olarak bebek müslin örtüleri

4. Puset ve Araba Örtüsü

Bebeğinizi arabasına bindirip veya pusete koyup gezmeye çıkarken üstünü neyle kapatsam diye endişelenirsiniz. Çünkü dışarıdaki tozdan, böcekten çocukların korunması ebeveynler için önemlidir.  Müslin bez bebekleri hem dışarıdan gelebilecek böcek, sinek gibi zararlılardan hem de tozdan korur. Bu nedenle puset ve araba örtüsü olarak ey yaygın müslin kumaş tercih edilir.

5. Oyun Örtüsü

Bebekler yuvarlanmayı öğrendikleri zaman durmazlar, sürekli bir hareket ederler. Bebekler bu şekilde hareket ederken halıdan soğuk gelebilir veya toz vs. yutabilirler. Bunların önüne geçmek için bebeğinizin altında bir bez sermeniz gerekir. Bu bezin hem bebeği sıcak tutması hem de bebeğin hareketini engellememesi gerekir. Müslin kumaşlar sayesinde birçok ebeveyn gönül rahatlığıyla bebeklerini hareket etmeleri için bırakırlar.

Bebeklerin ve çocukların mental sağlığının gelişimi için oyun son derecede kilit bir role sahiptir. Doğru bir şekilde kendisini zorlamayacak şekilde bebeğiniz ile birlikte oynadığınız oyunları gelecekte hatırlamasa da fiziksel ve mental sağlığında önemli yer edinir. Bebeğiniz ile birlikte sağlıklı oyun vakti geçirebileceğiniz bir materyal varsa o da kuşkusuz müslin bebek bezidir. Müslin bebek bezinin dokusu sayesinde gönül rahatlığı ile bebeğinizin cildine zarar vermeden oyun oynayabilirsiniz.

bebekler-icin-hangi-alanda-muslin-bez-kullanilir (3)
Görsel: Ağız örtüsü olarak müslin örtü

6. Ağız Örtüsü

İlk 6 aydan sonra bebekler mama, yoğurt vs. gibi ürünleri yerler. Hem anne sütü döneminde hem de daha sonrasında üstleri kirlendiği için sürekli ağızlarını silmek gerekir. Fakat bebek cildi hassas olduğu için tahriş yapma ihtimali olan bezler kullanmak risklidir. Aksi taktirde ağız kenarlarında kızarıklık veya yaralanmalar olabilir. Müslin kumaşın son zamanlarda sıklıkla kullanılması bu alanda da kendini göstermektedir. Hassas ve hava alan yapısı sayesinde ağız örtüsü olarak kullanabilirsiniz. Nitekim yanlış bez kullanımından kaynaklanan ağız yaraları çocukların beslenmesini ve yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyebilmektedir.

7. Havlu

Bebeklerin narin bir vücuda ve cilt yapılarından dolayı kullanılan her kıyafete ya da örtüye dikkat edildiği gibi aynı zamanda havluya da dikkat etmek gerekir. Havlu olarak en iyi seçenek olarak kullanılabilen müslin kumaşlar hassas yapısı ile bebeklerin vücudunu tahriş etmez. Havlu olarak kullanılan bebek müslim örtüler bebeğin üstündeki suyu emdiği gibi aynı zamanda banyo sonrası üşümesini de engeller. Saatlerce bebek müslin örtüsü altında olan bebeğiniz musmutlu bir şekilde kurur.

bebekler-icin-hangi-alanda-muslin-bez-kullanilir (4)
Görsel: Bebek müslin örtüleri kolay yıkanır

Bebek Müslin Örtülerin Özellikleri

Çelik örgü yapısı ile üretilen müslin örtüler birçok farklı alanda kullanıldığı gibi hassas yapılarından dolayı bebekler için de kullanılmaktadır. Çok amaçlı bebek müslin örtüleri her anlamda bebeğinizin sağlıklı bir örtü altında büyümesini sağlar. Bebek müslin örtülerinin başlıca özellikleri:

  • Oldukça sağlıklı bir kumaş türüdür.
  • Kolay temizlenebilir bir yapıya sahiptir.
  • Uzun ömürlüdür.
  • Bebeğin cildini tahriş etmez.
  • Çok amaçlı kullanım alanı vardır.

Bebek müslin kumaşları en çok tercih edilen bebek ürünleri arasında yer almaktadır. Bu bakımdan doktorların ve uzmanların da defatle kullanımını önerdiği salt bir gerçektir.

Bebeğiniz ile birlikte mutlu huzurlu vakitler geçirerek geleceğe mutlu adımlar atmanız dileklerimiz ile 😊

Kaynaklar:

  1. https://www.masterclass.com/articles/fabric-101-what-is-muslin-how-to-use-and-care-for-muslin#:~:text=Muslin%20clothes%20are%20popular%20for,theater%20scrims%20backdrops%2C%20and%20sets.
  2. https://www.canvasetc.com/muslin-fabric/