İş Yerinde Motivasyonunuzu Yükseltecek Öneriler

0
1616
İş Yerinde Motivasyonunuzu Yükseltecek Öneriler
İş Yerinde Motivasyonunuzu Yükseltecek Öneriler

Evden çalışma dönemi yavaş yavaş sona ererken, birçoğumuz iş yerlerimize dönmeye çoktan başladık. Ofisten uzakta geçen bu uzun sürenin ardından aynı motivasyonla işe başlamak her zaman çok kolay olmayabiliyor. Annelik Yolunda ekibi olarak, bu durumu değiştirmeniz ve ofiste çalışırken kendinizi daha mutlu ve motive hissetmeniz için öneriler derledik. Hazırsanız, başlayalım!

Görsel 1: Evden çalışma dönemi yavaş yavaş sona ererken, birçoğumuz iş yerlerimize dönmeye çoktan başladık.

Sosyalleşin!

Evde çalışmanın belki de en zor taraflarından biri iş arkadaşlarımızla sosyalleşme fırsatlarından uzak kalmaktı. Ofise geri döndüğünüzde sizinle aynı işi yapan arkadaşlarınızın dışında, farklı departmanlardan kişiler ile de sohbet edin. Farklı görevleri olan, sizden farklı bir iş yapan kişilerle sosyalleşmek aynı zamanda onların yetenekleri ve sahip oldukları sorumluluklar hakkında da bilgi almanızı sağlar. Eğer bu sorumluluklar size cazip geliyorsa, belki farklı yetenekler edinerek kariyerinizi güçlendirmenin zamanı gelmiştir!

Görsel 2: Evde çalışmanın belki de en zor taraflarından biri iş arkadaşlarımızla sosyalleşme fırsatlarından uzak kalmaktı.

Yaptığınız İşin Önemini Daha İyi Kavrayın!

Özellikle de büyük şirketlerde çalışan kişiler kendi görev tanımlarına odaklandıklarından, yaptıkları bu işin şirketin genel işleyişi için sahip olduğu önemi gözden kaçırabilir; bu da motivasyon düşüklüğüne neden olabilir. Kısacası, büyük bir yapbozun tek bir parçası gibi hissetmek size kendinizi amaçsız hissettirebilir. Kariyer koçları bu durumu yine farklı departmanlardan insanlarla konuşarak aşabileceğinizi söylüyor. İş arkadaşlarınız ile sohbet edin, onların neler yaptığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olun; böylece sizin görevinizin onların işine nasıl bir katkı sağladığını fark edip, bu büyük yapbozun parçalarını birleştirmeye başlayabilirsiniz.

Liderlik Etmekten Çekinmeyin!

Eğer bir proje ya da bir girişim fikriniz varsa, bunu iletmekten çekinmeyin. Başarısız olma endişenizin önüne geçin ve insiyatif almak için kendinize engel koymayın. Yeni bir sorumluluk üstlenerek hem şirkette kendinizi daha ön plana çıkarabilir hem de motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Projeyi tamamladığınızda hissedeceğiniz başarı duygusu da kendinizle gurur duymanızı sağlayacak!

Görsel 3: Eğer bir proje ya da bir girişim fikriniz varsa, bunu iletmekten çekinmeyin.

Geri Bildirim İsteyin!

Kendinizi bulunduğunuz pozisyona daha bağlı hissetmenin yöntemlerinden biri de alacağınız geri bildirimlerdir. Bunun için yöneticinizle resmi bir görüşme yapmanıza gerek yok, kısa bir sohbetin sonunda bile işinize dair yorumları duymanız mümkündür. Negatif yorumlar duymaktan da çekinmeyin, bunlar size gelişime açık yönlerinizi gösterecektir. Kısacası, aradan geçen uzaktan çalışma sürecinin ardından yüz yüze iletişim fırsatlarını mutlaka değerlendirin.

Görsel 4: Kendinizi bulunduğunuz pozisyona daha bağlı hissetmenin yöntemlerinden biri de alacağınız geri bildirimlerdir.

Masanız İçin Bir İlham Panosu Oluşturun!

Ofis masanız için, hedeflerinizden, sizi mutlu eden fotoğraflardan, sevdiğiniz sözlerden, kısacası sizi motive eden her şeyden oluşan bir kolaj yapın ve bunu sürekli gözünün önünde bulunacak şekilde sergileyin. Ayrıca kendinizi stresli hissettiğiniz anlar için sakinleştirici özellikleriyle bilinen lavanta, gül, ylang ylang ve bergamot gibi aromatik yağları da ofis masanızda bulundurabilirsiniz.

Görsel 5: Ofis masanız için, hedeflerinizden, sizi mutlu eden fotoğraflardan, sevdiğiniz sözlerden, kısacası sizi motive eden her şeyden oluşan bir kolaj yapın ve bunu sürekli gözünün önünde bulunacak şekilde sergileyin.

Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda sizlere motivasyonunuzu yükseltecek birkaç öneriden bahsettik. Umarız bu öneriler ile kendinizi daha iyi ve mutlu hissedersiniz. Mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://blog.bonus.ly/20-simple-ways-to-increase-motivation-in-the-workplace/
  2. https://www.makeuseof.com/ways-increase-motivation-at-work/
  3. https://getsling.com/blog/motivation-in-the-workplace/

Görsel Kaynak: https://mcsmedicalcostsharing.com/about-us