Sağlıklı ve Uzun Bir İlişki İçin İdeal Öpüşme Süresi

0
1158
saglikli-ve-uzun-iliski-icin-ideal-opusme-suresi

Öpüşmek, sevgiyi ve sevgiyi ifade etmenin doğal bir yoludur. Aynı zamanda sağlık açısından birçok faydası vardır. Herhangi bir ilişkideki en önemli şeylerden biri, özellikle öpüşmek söz konusu olduğunda, birlikte geçirdiğiniz zamandır. İlişkinizi güçlendirmek için ideal öpüşme süresi hakkında birçok teori vardır. Fakat araştırmalar bunun haftada 30 dakika veya günde 5 dakika olması gerektiğini gösteriyor.

Öpüşmek Rahatlamanıza Yardımcı Olur

Öpüşmek, rahatlamak ve gevşemek için harika bir yoldur. Öpüşmek, stres seviyenizi düşürerek, endorfinleri artırarak, tükürük üretimini uyararak ve libidoyu artırarak rahatlamanıza yardımcı olur.

Süresine göre öpüşmek endorfinleri (mutluluk hormonları) artırır ve ruhunuzu yükseltir. Endorfinler, egzersiz veya seks sırasında salınan ve bizi mutlu ve rahat hissettiren kimyasallardır. Orgazm veya egzersizden sonra yaşadığımız coşku hissinden de sorumludur. Kendinizi iyi hissettirmesinden başka kan basıncını ve depresyon semptomlarını azaltmak gibi fiziksel faydaları da vardır.

saglikli-ve-uzun-iliski-icin-ideal-opusme-suresi (1)
Görsel: Öpüşmenin Rahatlamaya Etkisi

İdeal Öpüşme Süresi Bağlılığınızı Artırır

Öpüşmek, sağlıklı bir ilişkinin en önemli bileşenlerinden biridir. Öpüşmek duygusal bağı güçlendirmeye yardımcı olur. Vücuttaki ağrı ve rahatsızlığı azaltan ağrı kesici endorfinleri serbest bırakır. Ayrıca dopamin düzeylerini artırır ve stres hormonlarını azaltır.

Birine âşık olduğunuzda, onu öpmek duygularınızın bir ifadesidir. Birbirinize ne kadar değer verdiğinizi gösterir. Partnerinizi öptüğünüzde, kendisinin veya ailesinin dışında başkaları tarafından istendiklerini bildikleri için mutlu ve sevildiklerini hissederler. Bu da onların kendilerini de güvende hissetmelerini sağlar!

Öpüştüğünüzde dudaklarınız ve onların dudakları arasında olan tüm bu iyiliğe ek olarak. Ayrıca her iki vücudunuzdaki kan akışını da artırır. Bu da onları her zamankinden daha iyi gösterir.

Öpüşme Süresi İlişkinizin Gücünü Etkiler

İdeal öpüşme süresi söz konusu olduğunda, en önemli şey ikiniz için de doğru olan süre konusunda hemfikir olmanızdır. Birlikte bu zamanın tadını çıkarabilirsiniz ve bu sayede bağlı hissedebilirsiniz. İlişkinizin daha da güçlenmesi için, ideal öpüşme süresinin, içinde yer alan her iki kişi için önemli bir şey olduğunu bilirsiniz.

saglikli-ve-uzun-iliski-icin-ideal-opusme-suresi (2)
Görsel: Öpüşmek İlişkiyi Güçlendirir

Öpüşmek Stresi Azaltır Mutluluğu Artırır

Öpüşmek sadece duygusal bağı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda stres hormonlarını azaltır. Ek olarak mutluluk hormonu artırır.

Öpüşmek, bağlanmayı artıran hormon olan oksitosini serbest bırakır. Oksitosin ayrıca sarılma ve sarılma sırasında ve ayrıca seks sırasında da salınır. Partnerinizi öptüğünüzde, birbirinize daha yakın hissetmenizi sağlar. Dahası ilişkideki güven seviyenizi artıran çok fazla oksitosin alırsınız.

Öpüşmek Tükürük Salgılar ve Bakteriyel Temizlik Sağlar

Öpüşme, ağzınızı bakterilerden temizlemeye yardımcı olan tükürük üretimini uyarır. Böylece ağız kokusunu veya diş çürümesini önler.

Günlük Öpüşme Süresi Libidoyu Artırır

Günlük öpüşme süresi hem erkekler hem de kadınlar için libidoyu en az %10 artırır. Bunun nedeni, erkeklerde testosteron üretimini ve kadınlarda östrojen üretimini tetiklemesidir. Ayrıca çiftlerin cinsel yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca ağrıyı ve rahatsızlığı azaltan ağrı kesici endorfin salgılar.

Öpüşmek, dopamin, serotonin ve adrenalin gibi mutluluk hormonlarını serbest bırakmanıza yardımcı olur. Bu da size saatlerce süren doğal bir yükselme sağlar. İnsanların neden öpüşmeyi bu kadar çok sevdiğine şaşmamalı!

Fazla Öpüşme Süresinin Yararları Vardır

Sevgiyi ve sevgiyi ifade etmenin yaygın bir yolu olan öpüşmek, sağlıklı ve mutlu kalmanıza yardımcı olur. Öpüşmek ilişkinizi güçlendirir, rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur ve kilo vermenize yardımcı olur.

Sevgimizi ve ifade etmemize yardımcı olduğu için hayatımızın önemli bir parçasıdır. Buna ek olarak, öpüşmenin hem veren hem de alan için birçok sağlık yararı vardır. Bir ilişkide veya evlilikte iki kişi arasındaki bağı güçlendirmenin harika bir yoludur.

Öpüşme eylemi hem erkeklerde hem de kadınlarda hormonları serbest bırakır ve beyinlerinin;

  • Dopamin (bize zevk verir)
  • Endorfin (daha az acı hissetmemizi sağlar)
  • Serotonin (bizi sakinleştirir) gibi iyi hissettiren kimyasalları serbest bırakır.

Bu hormonlar, birisi yanaktan veya dudaktan öpüldüğünde salınır. Özellikle 24 saatten fazla ayrı kalan, birbirlerine sarılan çiftler arasında yakınlık duygularını destekleyen oksitosin artar. Bu hormon aynı zamanda insanların normalden daha hızlı uykuya dalmalarını sağlar. Çünkü yeterince rahatlamış hissetmelerini sağlar.  Böylece geceleri huzur içinde rüyalar alemine gitmeden önce başka hiçbir şey için endişelenmezler.

saglikli-ve-uzun-iliski-icin-ideal-opusme-suresi (3)
Görsel: Öpüşmenin Faydaları

İdeal Öpüşme Süresine Genel Bakış

Sağlıklı bir öpüşme zamanı, uzun ve mutlu bir ilişkiyi teşvik edebilir. Öpüşme ile ilgili çok fazla çalışma yoktur. Fakat bazı araştırmalar bu aktivitenin hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için faydaları olduğunu gösteriyor. Örneğin, bir çalışma, sık öpüşen çiftlerin, düzenli olarak öpüşmeyenlere göre az strese sahip olduğunu buldu. Yani partnerinizle ilişkinizi geliştirmek veya eğlenmek istiyorsanız öpüşmeyi es geçmeyin. Ayrıca öpüşme sürenizi artırarak daha keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

İdeal öpüşme süresi, yarım dakikadan bir buçuk dakikaya kadar tavsiye edilir. Süre, kişisel tarzınıza göre değişir. Ancak birçok kişi öpüşmelerinin birkaç dakikasını dudaklarını büzerek ve onu daha romantik hale getirerek geçirir. Öpüşmek iki yönlüdür ve eşinizi öpmek, onlar hakkında ne hissettiğinizi bilmenizi sağlar. Eğer iki tarafta istiyorsa öpüşme süresinin bir sınırı yoktur.

Kaynaklar

https://www.cosmopolitan.com/uk/love-sex/news/a49620/ideal-length-of-a-kiss-study-finds/#:~:text=Seeing%20as%20we%20almost%20hate,time%20if%20you%20ask%20us.

https://www.elitedaily.com/dating/how-long-should-a-kiss-last/2010887

https://www.huffpost.com/archive/in/entry/this-is-how-long-an-ideal-first-kiss-should-last_in_5c10f1cce4b085260ba741e2